statystyki

Jeden podpis dla całej przesyłki na ePUAP

autor: Piotr Pieńkosz09.03.2019, 08:30
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

ePUAP nie oferuje opcji odrębnego podpisywania załączników dołączonych do pisma tworzonego za pomocą formularza na ePUAP, bez względu na rodzaj używanego podpisu (czy to podpis zaufany czy kwalifikowany podpis elektroniczny).źródło: ShutterStock

Skorzystanie z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP) oznacza, że podpisem zaufanym zabezpieczone są nie tylko główne podanie, ale też załączniki do niego.

Na platformie ePUAP udostępniane są formularze, które można wysłać do urzędów. Stanowią one odpowiedniki papierowych pism przewodnich i są zabezpieczone podpisem zaufanym. ePUAP umożliwia również dołączanie do tych formularzy załączników. System nie pozwala jednak na ich osobne podpisywanie. Tymczasem niektóre urzędy nie uznają tak przygotowanej korespondencji i wzywają nadawców do uzupełnienia podpisu pod każdym załącznikiem dołączanym do pisma przewodniego.

Procedury powinny być jednolite

Większość organów administracji publicznej otrzymaną elektronicznie korespondencję uznaje za spełniającą wymogi określone w art. 63 par. 3a ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), jeśli została ona wysłana przez ePUAP i opatrzona podpisem zaufanym, niezależnie od tego, czy składa się z samego formularza, czy też również z załączników. Przepis ten stanowi, że podanie wnoszone w formie dokumentu elektronicznego powinno być opatrzone albo podpisem zaufanym, albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym (komercyjnym), albo – od 4 marca 2019 r. – podpisem osobistym (będzie możliwy do złożenia dzięki e-dowodom).

Jednak niektóre urzędy twierdzą, że każdy załącznik przesyłany za pośrednictwem ePUAP, w tym podanie przybierające formę załącznika do formularza, należy podpisać oddzielnie. W ich ocenie użycie podpisu zaufanego obejmuje bowiem tylko wiadomość zamieszczoną w formularzu udostępnionym na platformie, a nie załączniki.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane