Posłowie nie spieszą się z pracami nad reformą pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska06.03.2019, 08:35; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:36
Z kolei MRPiPS, pytane przez DGP, kiedy będzie gotowe do uczestnictwa w posiedzeniach podkomisji, uchyliło się od odpowiedzi, informując jedynie, że o ostatecznym kształcie nowelizacji zadecyduje parlament.

Z kolei MRPiPS, pytane przez DGP, kiedy będzie gotowe do uczestnictwa w posiedzeniach podkomisji, uchyliło się od odpowiedzi, informując jedynie, że o ostatecznym kształcie nowelizacji zadecyduje parlament.źródło: ShutterStock

Mijają trzy miesiące, od kiedy do podkomisji ds. rodziny trafił projekt zmian w przepisach dotyczących pieczy zastępczej. Jednak do tej pory jej członkowie nie zaczęli go nawet rozpatrywać.

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nowelizacja ma głównie na celu przyspieszenie tempa procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której zdecydowana większość dzieci pozbawionych właściwej opieki ze strony rodziców biologicznych będzie przebywać w rodzinach zastępczych oraz rodzinnych domach dziecka, a nie placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Projekt po pierwszym czytaniu został 6 grudnia 2018 r. skierowany do podkomisji ds. rodziny i chociaż wydawało się, że szybko będzie dalej procedowany, to od tamtego momentu zapadła cisza. Do tej pory jej posłowie nie spotkali się bowiem ani razu. Co więcej, w dostępnym na stronie internetowej Sejmu terminarzu posiedzeń komisji i podkomisji, obejmującym okres do 14 marca, w ogóle nie ma w planach posiedzenia poświęconego tej kwestii.

W terenie się niecierpliwią

Tymczasem na podjęcie pracy przez podkomisję oraz jej końcowe efekty z napięciem czekają samorządy. Jest to związane z tym, że część zaproponowanych w projekcie zmian od samego początku budziła wśród nich zastrzeżenia. Wprawdzie w trakcie konsultacji resort rodziny wycofał się z niektórych propozycji, ale wciąż pozostają w nim regulacje, które budzą ich sprzeciw i wątpliwości.

– Chcemy uczestniczyć w pracach podkomisji, aby przedstawić posłom nasze stanowisko co do najbardziej kontrowersyjnych zmian i przekonywać, że nie powinny być wprowadzane – mówi Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane