statystyki

SN: Kodeks cywilny stosuje się do przedawnienia zasiłku

autor: Ryszard Sadlik09.03.2019, 07:30
pieniądze

Ustawa zasiłkowa poza art. 67 nie ma żadnych dalszych regulacji dotyczących przedawnienia.źródło: ShutterStock

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w jednym ze swoich wyroków, chociaż jego stanowisko budzi wątpliwości. Przede wszystkim dlatego, że ubezpieczenia społeczne stanowią odrębną gałąź prawa.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zawiera własną regulację dotyczącą przedawnienia prawa do określonych w niej zasiłków. Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego oraz opiekuńczego przedawnia się po upływie sześciu miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli jednak niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej (np. z powodu ciężkiej choroby uniemożliwiającej działanie ubezpieczonego), termin sześciu miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia (art. 67 ust. 1 i 3 ww. ustawy).


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane