statystyki

Zwrot pracowniczej pożyczki z funduszu możliwy na kilka sposobów

autor: Marcin Nagórek02.03.2019, 14:30
Z kolei sąd może zasądzić roszczenie albo jednorazowo, albo w ratach, w zależności od tego, jak oceni postawę dłużnika. W tym jednak względzie pracodawca nie ma praktycznie wpływu na decyzję sądu.

Z kolei sąd może zasądzić roszczenie albo jednorazowo, albo w ratach, w zależności od tego, jak oceni postawę dłużnika. W tym jednak względzie pracodawca nie ma praktycznie wpływu na decyzję sądu.źródło: ShutterStock

Nasza spółka ma problem z byłym pracownikiem, który zaciągnął pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pożyczka ta została dodatkowo poręczona przez innego pracownika. Czy możemy dochodzić sądownie zwrotu należności od obu tych osób czy od jednej? Czy sąd nakaże od razu zapłatę całego świadczenia, czy też rozłoży je na raty?

Pożyczka to typowa umowa nazwana uregulowana w kodeksie cywilnym. W orzecznictwie sądowym akcentuje się, że istotą zobowiązania z pożyczki jest to, że podmiot jej udzielający przenosi jej przedmiot na własność biorącego pożyczkę. Przeniesienie własności może tu nastąpić w każdy prawem przewidziany sposób, przy czym w wypadku pieniędzy w grę wchodzi wydanie gotówki, przelew czy otwarcie kredytu na rachunku bankowym. Kodeksowa definicja pożyczki wskazuje zatem, że dający pożyczkę przenosi na własność biorącego pożyczkę określoną ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a wykonanie tego świadczenia powinien udowodnić w procesie cywilnym (por. np. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt I ACa 285/12).

Uwarunkowania faktyczne zawarcia umowy pożyczki są zróżnicowane. Jedną z możliwości jest udzielenie jej przez pracodawcę ze środków firmowego funduszu socjalnego. Kluczowa regulacja w tym względzie znajduje się w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W jej art. 8 postanowiono, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS, a warunki korzystania z tych usług i świadczeń oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie. Zapewne we wspomnianym dokumencie pracodawca przewidział więc udzielanie pożyczek z ZFŚS, co miało odzwierciedlenie w pożyczce udzielonej byłemu pracownikowi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane