statystyki

Centra pomocy przeciwne proponowanym zmianom w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska20.02.2019, 08:43; Aktualizacja: 20.02.2019, 10:13
Kolejna kwestia, której sprzeciwia się „Centrum”, dotyczy obniżenia wymogów zawodowych na wiele stanowisk specjalistów, w tym np. asystenta rodziny czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. – Będzie to służyć poszerzeniu dostępu do wykonywania tych zawodów dla zwalnianych ze szkół nauczycieli – uważa Andrzej Smulczyński. Dodaje, że w konsekwencji pracą z rodzinami problemowymi mogą zajmować się osoby niemające do tego przygotowania.

Kolejna kwestia, której sprzeciwia się „Centrum”, dotyczy obniżenia wymogów zawodowych na wiele stanowisk specjalistów, w tym np. asystenta rodziny czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. – Będzie to służyć poszerzeniu dostępu do wykonywania tych zawodów dla zwalnianych ze szkół nauczycieli – uważa Andrzej Smulczyński. Dodaje, że w konsekwencji pracą z rodzinami problemowymi mogą zajmować się osoby niemające do tego przygotowania.źródło: ShutterStock

Jeśli gminy nie będą musiały pokrywać kosztów pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, to nie będą zainteresowane pracą z ich rodzicami biologicznymi, dzięki której mogłyby one wrócić do domu.

Taką obawę wyraża Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej „Centrum” (OSPiMOPS) w uwagach do projektu nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 998 ze zm.). Zostały one przekazane do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która będzie nad nim pracować.

Zastrzeżenia odnoszą się m.in. do przepisów zmieniających zasady finansowania pobytu dzieci w pieczy. Sprowadzają się one do tego, że gminy przestaną dopłacać powiatom do ponoszonych przez nie kosztów utrzymania małoletnich w domach dziecka (będą dalej płacić, gdy dziecko trafi do rodziny zastępczej).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane