statystyki

Chorujemy równie często, ale leczymy się krócej

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki20.02.2019, 08:15; Aktualizacja: 20.02.2019, 08:18
choroba

Spadek liczby dni, podczas których Polacy byli na zwolnieniach lekarskich, nie oznacza jednak niższych kosztów ZUS.źródło: ShutterStock

W 2018 r. byliśmy na L4 opłacanych przez ZUS o 5 mln dni mniej niż rok wcześniej. To wynik prawie o 3 proc. lepszy.

źródło: DGP

Pierwszy raz od trzech lat poprawiła się statystyka dotycząca zwolnień chorobowych. Z danych zebranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku spadła liczba dni, w których Polacy byli na zwolnieniu lekarskim opłacanym przez ZUS. Nie zmniejszyła się grupa osób idących na chorobowe, ale przebywamy na nim krócej.

Liczba dni na zasiłku chorobowym – jak określa się to w terminologii ZUS – jest najniższa od 2016 r., mimo że nieustannie od 2014 r. rośnie zarówno liczba osób ubezpieczonych zdrowotnie, jak i zatrudnionych, co powinno dać efekt odwrotny.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • XXYYZZ(2019-02-20 10:24) Zgłoś naruszenie 10

    I pod presją pracodawcy/ZUS Polacy powracają do pracy niedoleczeni, lub pracują będąc chorym i są ogniskiem zakażeń. Jest to jedna z głównych przyczyn pogarszania się kondycji zdrowotnej Polaków! Ekonomiczne myślenie, to nie tylko liczenie złotówek.

    Odpowiedz
  • Anna(2019-02-21 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Masz rację . Ja która przez lata nie chorowałam dzięki koleżance , kóra non stop przychodzi do pracy nie doleczona lub wręcz się leczy w pracy teraz przynajmniej dwa razy w roku mam infekcje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane