statystyki

Chorujemy równie często, ale leczymy się krócej

autor: Klara Klinger, Grzegorz Osiecki20.02.2019, 08:15; Aktualizacja: 20.02.2019, 08:18
choroba

Spadek liczby dni, podczas których Polacy byli na zwolnieniach lekarskich, nie oznacza jednak niższych kosztów ZUS.źródło: ShutterStock

W 2018 r. byliśmy na L4 opłacanych przez ZUS o 5 mln dni mniej niż rok wcześniej. To wynik prawie o 3 proc. lepszy.

źródło: DGP

Pierwszy raz od trzech lat poprawiła się statystyka dotycząca zwolnień chorobowych. Z danych zebranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku spadła liczba dni, w których Polacy byli na zwolnieniu lekarskim opłacanym przez ZUS. Nie zmniejszyła się grupa osób idących na chorobowe, ale przebywamy na nim krócej.

Liczba dni na zasiłku chorobowym – jak określa się to w terminologii ZUS – jest najniższa od 2016 r., mimo że nieustannie od 2014 r. rośnie zarówno liczba osób ubezpieczonych zdrowotnie, jak i zatrudnionych, co powinno dać efekt odwrotny.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • XXYYZZ(2019-02-20 10:24) Zgłoś naruszenie 10

    I pod presją pracodawcy/ZUS Polacy powracają do pracy niedoleczeni, lub pracują będąc chorym i są ogniskiem zakażeń. Jest to jedna z głównych przyczyn pogarszania się kondycji zdrowotnej Polaków! Ekonomiczne myślenie, to nie tylko liczenie złotówek.

    Odpowiedz
  • Anna(2019-02-21 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Masz rację . Ja która przez lata nie chorowałam dzięki koleżance , kóra non stop przychodzi do pracy nie doleczona lub wręcz się leczy w pracy teraz przynajmniej dwa razy w roku mam infekcje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane