Skutki zajęcia pensji przez komornika odczuje nie tylko pracownik

autor: Krzysztof Gruszka16.02.2019, 07:30
Obowiązki pracodawcy nie kończą się wraz z rozwiązaniem umowy z pracownikiem

Obowiązki pracodawcy nie kończą się wraz z rozwiązaniem umowy z pracownikiemźródło: ShutterStock

Wiążą się z tym również dodatkowe obowiązki po stronie pracodawcy. Co istotne, mogą one powstać także po ustaniu stosunku pracy.

Najistotniejszą kwestią związaną z zajęciem wynagrodzenia jest dokonywanie potrąceń na rzecz komornika. Wysokość dopuszczalnych potrąceń, jak również kwoty wolnej od potrąceń, zależy od rodzaju zobowiązania. W przypadku świadczeń alimentacyjnych potrąceniu podlegają kwoty do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. W odniesieniu do pozostałych roszczeń jest to 50 proc. wynagrodzenia. W żadnym wypadku pracownik nie może jednak otrzymywać kwoty niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy kwoty potrąceń oraz kwota wolna od potrąceń podlegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru etatu dłużnika.

Ochroną nie są natomiast objęte inne świadczenia związane z pracą niebędące wynagrodzeniem, takie jak zasiłek chorobowy czy wypłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Niemniej do egzekucji tych środków konieczne jest dokonanie odrębnego zajęcia (zob. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 27 lutego 2018 r., sygn. akt II SA/Bd 1181/17).

O graniczenia kwoty potrąceń dotyczą tylko pracowników. W przypadku dłużników pracujących na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej zajęciu podlega co do zasady całość wynagrodzenia. Dopiero w sytuacji, gdy dłużnik wykaże, że dane świadczenie jest świadczeniem powtarzającym się i jest jednocześnie jego jedynym źródłem utrzymania, odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy kodeksu pracy. Do tego czasu zleceniodawca ma obowiązek przekazywać organowi egzekucyjnemu całość wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (34)

  • Barbara(2019-02-16 12:19) Zgłoś naruszenie 358

    To nasze pnstwo to chora inwestycje i niema sie co dziwic ze nasi elemenciaze wyjeżdżaja za granice bo nieda sie placic i zyc za 1600zl do odpowiedzualnosci scigac powinno sie obojga rodzicow. A nie klepac sobie dzieci z nastepnym tatusiem i nastepne alimety patologia polskiego systemu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Grzegorz (2019-02-16 13:13) Zgłoś naruszenie 445

    Chory i patologiczny kraj

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Grzegorz (2019-02-16 13:16) Zgłoś naruszenie 415

    Jesteśmy jedynym krajem w Europie jeśli i nie na swiecie gdzie człowiekowi można zabrać cala pensje,KOCHAM CIE POLSKO....tylko niewiem za co..

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Grzegorz (2019-02-16 13:18) Zgłoś naruszenie 2721

    A jeśli chodzi o alimenty to do "tanga"trzeba dwojga,suka nieda,pies nie weźmie...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kasia (2019-02-16 15:11) Zgłoś naruszenie 213

    Problem w tym że ci co klepia następne dziecko z następnym tatusiem to w większości suveren 500+ im się należy 500 i alimenty, a pracować się nie należy. Mam taką znajoma z liceum, wiek 38lat, dziecko, alimenty 500, zasiłek i 500+, i wiecznie biedoli, jak jej zaproponowałam pracę to się nie opłaca, bo 500 zabiorą, i tak całe życie, facet jeden zwial, drugi też, potem się dziwić że kraj upada, jaki przykład dla dziecka? Ono będzie pracować? Ale faceta szuka takiego aby chciał rodzinę powiekszyc itd, bo jedno to mało idt. Tym sposobem to osiągniemy dno. Podatki ogromne, kontrolę cały rok, kiedy pracować na siebie i darmozjadow? Już brakuje czasu, bo człowiek chcąc coś zarobić to tyra od rana do nocy a państwo jeszcze kładzie kłody pod nogi, zaś tym co nic nie robią rozdaje pieniądze i mówi róbcie dzieci a my z pracujących wydoimy wszystko aby wam dać a dokładniej to opłacać za elektorat. Pytanie co będzie jak Polaków pracujących w Polsce nie będzie bo uciekna z powodu okradania ich?

    Odpowiedz
  • Szymek(2019-02-16 15:45) Zgłoś naruszenie 137

    4 dzieci i emerytura, też klepia, 4 tatusiow może być, ważne że emerytura pewna))) kobieta mająca więcej niż 2 dzieci powinna z ustawy po ur 3 mieć zabieg aby 4 już się nie dało oraz 3 dziecko i już tylko 250plus. A jak chce to musi się liczyć z utratą 500 plus i przywilejów dla wszystkich dzieci. Wtedy kazda szukałaby partnera a nie tatuska. Mniej patologii by bylo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tatomat(2019-02-16 17:24) Zgłoś naruszenie 303

    Niestety jest błąd za alimenty wcale nie musi zostac najniższa krajowa.Nawet od najnizszej sciągną 60 procent i dłużnikowi zostanie troszke wiecej niz 600 zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gdfańszczanin(2019-02-16 17:42) Zgłoś naruszenie 61

    Czyli nie przyjmować do pracy z komornikiem na karku bo po co sobie tyłek zawracać .

    Odpowiedz
  • Tatomatek (2019-02-16 18:28) Zgłoś naruszenie 20

    Zgadza się co do alimentów nie zostawiają najniższej krajowej. Jeżeli jest inaczej proszę o przepisy które musiały by być z tego roku

    Odpowiedz
  • ❤️(2019-02-16 19:16) Zgłoś naruszenie 75

    To som ***** I złodzieje patologiczne ktuy to uchwałaja

    Odpowiedz
  • Kanario(2019-02-16 19:38) Zgłoś naruszenie 111

    Po co dzieci robicie jak nie chcecie na nie później płacić alimentów? Zadba kobieta w ciążę sama nigdy nie zaszła, jak robicie wspólnie to wspólnie utrzymujcie... Jeśli Pan tatuś biedny nie chce alimentów płacić to nich weźmie dzieciaka na wychowanie to alimenty dostanie.. A nie narobić dzieci a potem niech państwo utrzymuje bo on biedny i nie ma z czego żyć. NIE ROBIĆ DZIECI NIE BĘDZIE TRZEBA PŁACIĆ!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2019-02-16 19:45) Zgłoś naruszenie 82

    Nie chcesz płacić nie rób dzieci. MYŚL ROZUMEM A NIE CZŁONKIEM!!!

    Odpowiedz
  • Edzio(2019-02-16 21:27) Zgłoś naruszenie 62

    Cały problem w tym że niektóre kobiety chcą tylko złapać tatuska i nic nie robić, a tylko brać. Głupie myślą że jak złapie kilku na dzieci to ma zapewniony byt-sposób na życie. Zamiast popracować i znaleźć partnera i się rozwijać to szuka tatuska. Takim sposobem to nigdy nic w życiu nie osiągnie, a tylko utrzymanie przez alimenty i państwo bo elektorat. Pytanie co będzie za ileś lat? Obniżyć podatki i zrobić 10% dla wszystkich niezależnie od dochodu. Wtedy każdy będzie chciał pracować bo robi to dla siebie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krzysiek(2019-02-16 21:52) Zgłoś naruszenie 53

    Edzio, w naszym chorym kraju to trzeba skończyć z ZUS cit pit itd. Zostawić tylko vat i stała stawkę % dla wszystkich. Czyli zarabiasz10 tys to 1tys do państwa, wypłaty tylko przez bank, gotówką pobierana z banku, firmy zaś tak samo lecz z jedną różnica, konto firmowe opodatkowane 1% a prywatne 10%, otóż firma zarobiła 20 tys, ale właściciel chce się rozwijać i pobrał pensje 5tys na prywatne z czego zapłaci 10%, zaś 15tys pozostało na rach firmowym, i z tego 1% ale kasa jest firmowa i wtedy jesteśmy państwem sprzyjającym rozwojowi inwestycjom. Nawet jeśli zrobimy te 15% i 2% to będzie super. Każdy będzie miał. Bank obsłuży i podzieli wg zamieszkania rejonów wpływy, każdy pójdzie do pracy, a teraz jest dojenie ludzi pracujących dla bandy nierobow, dzieciorobow i urzedasow

    Odpowiedz
  • Franek (2019-02-16 22:17) Zgłoś naruszenie 101

    Masz rację. Obecnie 1600 dostaniesz a firma teoretycznie wydała na Ciebie 2600, czyli państwo okrada nas na 1000zl i jeszcze od 1600 vat to jest można powiedzieć 1300 netto-śmiech. Jeśli damy 10 %to już lepiej bo 2300 minus vat to będzie około 1850 netto, przeżyjesz, ale tak nigdy nie będzie, darmozjady nie pozwola

    Odpowiedz
  • Halyna(2019-02-16 22:37) Zgłoś naruszenie 61

    Tak jak prawdziwa kobita nie łapie tatuska na dziecko, lecz szuka partnera. Sex każdy lubi, ale przyjemność a dzieci to dwie sprawy. Ta co szuka partnera to dziennie będzie miec przyjemność i zadowolona, a ta co tatuska to tylko kilka razy i znów lipa, ale jedynie 500 osiągnie, jedna się rozwija pracuje itd a druga dzieci mopsy i zasiłki. Potem się okazuje że ta co pracuje to musi utrzymać dziecioroba, bo zasiłki i 500 są z ludzi pracujących, patola się rozwija

    Odpowiedz
  • Grzegorz 08(2019-02-16 22:58) Zgłoś naruszenie 82

    Ja mam najniższą krajową i większość zabiera komornik a gdzie rachunki a gdzie żywność a gdzie zapewniać dobry byt dzieciom Po rozpadzie związku strasznie się alkocholizowalem zaniedbałem wiele rzeczy jak i alimenty dziś jestem trzeźwym człowiekiem od roku płacę pracuję legalnie lecz im mało wyciągnęli brudy na wierzch ze starych ciężkich lat i ukarali mnie grzywną... prokuratura odwolala wyrok który dostałem chodzi tu o podwyżkę grzywny teraz czekam na sprawę Powiedzcie czy to jest normalne... ich nie obchodzi że człowiek często zostaje na nadgodzinach by co zjeść było że przez to zaniedbuje własne dzieci bo musi pracować na spłaty i zgadzam się z tym że takie rzeczy to tylko u nas TO MY POLACY

    Odpowiedz
  • miś(2019-02-17 13:03) Zgłoś naruszenie 20

    Tzw. dobra zmiana: po 15 latach ,,następca prawny" -firma windykacyjna - kieruje do sądu o klauzulę wykonalności, dostaje ją (tylko ona) i komornik zajmuje konta bankowe. Lichwa myckowatych rządzi.

    Odpowiedz