W jaki sposób ZUS może wezwać chorego na badanie lekarskie?

autor: Joanna Śliwińska Radca Prawny, Marcin Nagórek Radca Prawny01.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 14.02.2019, 10:02
Zawiadomienie może mieć formę pisemną, ale także elektroniczną lub telefoniczną. Nowe brzmienie przepisów nie posługuje się wyrażeniem „przesyłka polecona”, co oznacza, że ZUS może wysłać pismo przesyłką zwykłą. Może również doręczyć je przez swojego pracownika.

Zawiadomienie może mieć formę pisemną, ale także elektroniczną lub telefoniczną. Nowe brzmienie przepisów nie posługuje się wyrażeniem „przesyłka polecona”, co oznacza, że ZUS może wysłać pismo przesyłką zwykłą. Może również doręczyć je przez swojego pracownika.źródło: ShutterStock

Poradnia ubezpieczeniowa | Odpowiadamy na pytania: Kto stwierdza podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dlaczego ZUS może zwlekać z wezwaniem do zapłaty zaległych składek? W jakich przypadkach można zgłosić się do niskich składek po 8 stycznia? W jaki sposób ZUS może wezwać chorego na badanie lekarski?

Otrzymałem z ZUS decyzję o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym z tytułu działalności gospodarczej, która była wpisana do rejestru, ale jej nie wykonywałem. Decyzja nie wspomina o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy ZUS wyda odrębną decyzję w tej sprawie, czy też wyda ją Narodowy Fundusz Zdrowia?

W opisywanym przypadku ZUS zapewne wydał decyzję o niepodleganiu przez ubezpieczonego tylko obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu) na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z pominięciem kwestii ubezpieczenia zdrowotnego.

Zasady tego ostatniego zostały uregulowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna). Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które prowadzą działalność gospodarczą lub współpracują z takimi osobami. Obowiązek ten powstaje więc z mocy samego prawa (por. np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 16 maja 2017 r., sygn. akt III AUa 8/17).


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane