Oświadczenie o rezygnacji z PPK wywołało falę oburzenia

autor: Karolina Topolska14.02.2019, 07:05; Aktualizacja: 14.02.2019, 09:23
Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperci

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperciźródło: ShutterStock

Opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego wzbudza ogromne kontrowersje. Zewsząd słychać zarzuty, że zawarty w nim wzór oświadczenia o rezygnacji będzie zniechęcać do odstąpienia od udziału w PPK. Czy MF go poprawi, uprości? Zainteresowani tego oczekują, ale na razie nie ma takich deklaracji. Do 18 lutego trwają uzgodnienia i konsultacje. Dopiero po ich zakończeniu resort rozważy wprowadzenie zmian.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperci

‒ Brakuje jedynie zastrzeżenia, że bez pracowniczego planu kapitałowego życie po sześćdziesiątce będzie pasmem niekończącej się biedy – tak Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, podsumowuje projekt nowego rozporządzenia, w którym znalazł się wzór deklaracji rezygnacji z udziału w PPK. Wtórują mu inni eksperci, a głównym zarzutem jest to, że we wzorze oświadczenia każe się uczestnikowi PPK złożyć aż siedem podpisów i każdy opatrzyć datą. Najpierw – oczywiście z parafką ‒ oficjalnie rezygnujemy z udziału w PPK. Ale to MF nie wystarcza. Dlatego dalej oświadczamy, że świadomie rezygnujemy z poszczególnych korzyści, jakie ten system mógłby nam dać, gdybyśmy w nim jednak zostali. Oczywiście każda wymieniona przez resort korzyść (a jest nią wpłata powitalna, dopłata roczna, wpłaty od pracodawcy czy długofalowe korzyści z oszczędzania, tj. odzyskanie pomnożonych środków po 6o. roku życia, w razie choroby czy przeznaczenia ich na wkład własny w kredycie mieszkaniowym) to nasz podpis i data. Do tego, na koniec, trzeba jeszcze raz zapewnić ministerstwo, że na pewno sami chcemy zrezygnować z systemu, a decyzję podejmujemy przy zdrowych zmysłach i bez przymusu. No i oczywiście do tego też data i podpis. Jeśli to wszystko się obroni, to pozostaje mieć nadzieję, że wzór deklaracji nie będzie wiążący, a jedynie pomocniczy.

Wzór niekoniecznie ma charakter wiążący


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • marek(2019-02-21 15:04) Zgłoś naruszenie 16

  Mi się ten fakt że mi pracodawca dopłaci bardzo podoba, nie widziałem u niego żadnej dodatkowej kasy od lat, może to go wreszcie zmusi:)))))))

  Odpowiedz
 • michałka (2019-02-15 09:15) Zgłoś naruszenie 18

  A ja się dziwię że jak się idzie po kredyt do banku albo jak się zakłada lokatę to nikogo nie oburza fakt składania tylu podpisów i parafowania każdej strony. a tu proszę hejt na każdym kroku. A ja się tam cieszę że mój pracodawca wreszcie będzie musiał coś zrobić dla pracownika! A ne że ciągle będzie się wymigiwał ze wszystkiego.

  Odpowiedz
 • SIP(2019-02-14 19:05) Zgłoś naruszenie 90

  Moi pracownicy którzy chcą rezygnować z PPK pytają sie czy pracodawca Im kase którą przez to nie dopłaci do PPK wyrówna -wypłaci w wynagrodzeniu no bo inaczej to pachnie nierównym traktowaniem przez zmuszanie do PPK.

  Odpowiedz
 • David(2019-02-14 14:49) Zgłoś naruszenie 110

  Dziwię się, że wystarczy tylko oświadczenie o stanie psychicznym, a nie potrzeba zaświadczenia od trzech niezależnych psychiatrów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane