statystyki

Efekt zachęty: Sąd podważa wymagania PFRON

autor: Michalina Topolewska12.02.2019, 07:26; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:37
– To ważny dla wszystkich przedsiębiorców wyrok, w którym WSA tak wyraźnie stwierdził, że nie ma żadnego przepisu potwierdzającego prezentowane dotychczas przez PFRON stanowisko – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

– To ważny dla wszystkich przedsiębiorców wyrok, w którym WSA tak wyraźnie stwierdził, że nie ma żadnego przepisu potwierdzającego prezentowane dotychczas przez PFRON stanowisko – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wykazywanie efektu zachęty nie jest uzależnione od tego, czy w dniu podpisywania umowy o pracę, pracodawca dysponuje orzeczeniem o niepełnosprawności zatrudnianej osoby.

Jego spełnianie jest jednym z podstawowych warunków otrzymywania dofinansowań do wynagrodzenia pracownika z dysfunkcją zdrowotną. Efekt zachęty polega na wykazaniu, że w miesiącu przyjęcia do pracy takiej osoby doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy lub że zajęła ona wakat w firmie na warunkach określonych w art. 26b ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Jednocześnie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wskazuje, że pracodawca ma obowiązek dysponowania orzeczeniem o niepełnosprawności najpóźniej w dniu podpisania umowy o pracę (przypomniał o tym wymogu w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej w grudniu 2018 r.).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane