statystyki

Nowe zasady kontrolowania placówek medycznych: Utworzenie w centrali NFZ korpusu kontrolerskiego

autor: Paulina Szewioła06.02.2019, 11:32; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:32
Jedną z istotniejszych zmian dla podmiotów, które otrzymują pieniądze z NFZ, będzie wprowadzenie progu bagatelności, poniżej którego nie będą nakładane kary finansowe.

Jedną z istotniejszych zmian dla podmiotów, które otrzymują pieniądze z NFZ, będzie wprowadzenie progu bagatelności, poniżej którego nie będą nakładane kary finansowe.źródło: ShutterStock

Nowe zasady kontrolowania placówek medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Jego głównym celem jest koncentracja służb kontrolnych, obecnie rozproszonych między poszczególne oddziały wojewódzkie i centralę NFZ. Na podstawie nowych przepisów uprawnienia do sprawdzania nieprawidłowości zostaną przeniesione na poziom prezesa funduszu. Obecnie jego aktywność w tym zakresie ogranicza się do sytuacji wyjątkowych, natomiast weryfikacja jest zadaniem dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ. Po wejściu w życie ustawy ich wydziały kontroli zostaną włączone do departamentu kontroli w centrali funduszu.

Cała komunikacja między prezesem, kontrolerami a weryfikowanym podmiotem ma odbywać się drogą elektroniczną. Powinno to uprościć, przyspieszyć i obniżyć koszty postępowania.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane