statystyki

Nowe zasady kontrolowania placówek medycznych: Utworzenie w centrali NFZ korpusu kontrolerskiego

autor: Paulina Szewioła06.02.2019, 11:32; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:32
Jedną z istotniejszych zmian dla podmiotów, które otrzymują pieniądze z NFZ, będzie wprowadzenie progu bagatelności, poniżej którego nie będą nakładane kary finansowe.

Jedną z istotniejszych zmian dla podmiotów, które otrzymują pieniądze z NFZ, będzie wprowadzenie progu bagatelności, poniżej którego nie będą nakładane kary finansowe.źródło: ShutterStock

Nowe zasady kontrolowania placówek medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Jego głównym celem jest koncentracja służb kontrolnych, obecnie rozproszonych między poszczególne oddziały wojewódzkie i centralę NFZ. Na podstawie nowych przepisów uprawnienia do sprawdzania nieprawidłowości zostaną przeniesione na poziom prezesa funduszu. Obecnie jego aktywność w tym zakresie ogranicza się do sytuacji wyjątkowych, natomiast weryfikacja jest zadaniem dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ. Po wejściu w życie ustawy ich wydziały kontroli zostaną włączone do departamentu kontroli w centrali funduszu.

Cała komunikacja między prezesem, kontrolerami a weryfikowanym podmiotem ma odbywać się drogą elektroniczną. Powinno to uprościć, przyspieszyć i obniżyć koszty postępowania.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane