statystyki

Jak obliczać podstawę zasiłków pracownikom delegowanym do pracy za granicą

autor: Izabela Nowacka02.02.2019, 08:00
Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi wykonującemu pracę za granicą stosuje się ogólne zasady, ale z uwzględnieniem pewnych odstępstw.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi wykonującemu pracę za granicą stosuje się ogólne zasady, ale z uwzględnieniem pewnych odstępstw.źródło: ShutterStock

Pracownik został zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. Od 1 do 16 stycznia pracował w Polsce, a od 17 stycznia został oddelegowany do pracy do Niemiec. Od 28 stycznia do 1 lutego 2019 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres zwolnienia? Czy wynagrodzenie za pracę w Polsce i w Niemczech trzeba sumować i uzupełniać do pełnego miesiąca?

Ponadto w okresie pracy w Polsce pracownik miał jeden dzień usprawiedliwionej niepłatnej nieobecności. Wynagrodzenie polskie wyniosło 1454,40 zł, a za pracę za granicą – 772,80 euro. Wynagrodzenia są płatne ostatniego dnia każdego miesiąca. Pracownik od 26 stycznia jest w Polsce.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi wykonującemu pracę za granicą stosuje się ogólne zasady, ale z uwzględnieniem pewnych odstępstw.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi tworzy przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej, podstawę wymiaru zasiłku ustala się z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne miesiące kalendarzowe. Wynagrodzeniem jest tu przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe (zwykle 13,71 proc. łącznie). Jednak w przypadku osób wykonujących pracę za granicą nie zawsze przychód faktycznie otrzymany jest przyjmowany do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym ubezpieczenie chorobowe. Należy mieć tu na względzie zwolnienie ze składek na ZUS części wynagrodzenia delegowanego.

Nie niższy niż przeciętne wynagrodzenie

U osób zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców z podstawy składkowej wyłączona jest część wynagrodzenia pracowników, których przychód jest wyższy niż przeciętne miesięczne prognozowane na dany rok kalendarzowy w gospodarce, w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (za każdy dzień pobytu) określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Tak ustalony miesięczny przychód stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty tego przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli faktyczny przychód pracownika jest wyższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, to przy ustalaniu kwoty, która zostanie wykazana jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, przychód pracownika jest pomniejszany o równowartość urzędowych diet przysługujących z tytułu zagranicznych podróży służbowych, za każdy dzień pobytu. Tak ustalony miesięczny przychód tych osób, który stanowi podstawę wymiaru składek, nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia (w 2018 r. była to kwota 4443 zł, a w 2019 r. jest to 4765 zł).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • kesia(2019-02-21 12:32) Zgłoś naruszenie 01

    fajnie, że ktoś ma możliwość pracy za granicą, ja musiałam sobie organizować taki wyjazd przez agencję otto i dzięki nim mogę spokojnie zarobić, u nas w kraju trochę z tym trudniej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane