statystyki

Skrócenie przechowywania akt jest możliwe po wypełnieniu nowych formularzy

autor: Jan Witkowski01.02.2019, 07:00
Od stycznia mamy nowe wzory formularza ZUS ZSWUA, a także całkowicie nowe dokumenty: ZUS RPA (raport informacyjny) i ZUS OSW (oświadczenie).

Od stycznia mamy nowe wzory formularza ZUS ZSWUA, a także całkowicie nowe dokumenty: ZUS RPA (raport informacyjny) i ZUS OSW (oświadczenie).źródło: ShutterStock

Płatnicy składek muszą przekazać do ZUS wiele dodatkowych danych dotyczących przebiegu ubezpieczenia pracowników. Mają obowiązek to zrobić na nowo wprowadzonych wzorach dokumentów.

Przed 1 stycznia 2019 r. wszyscy płatnicy składek musieli przechowywać dokumentację osobowo-płacową swoich ubezpieczonych przez 50 lat, co było podyktowane przede wszystkich koniecznością zabezpieczenia określonych danych w celu wykorzystania ich przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Ubezpieczony (lub – w razie jego śmierci – uprawniony członek rodziny) może bowiem dopiero po wielu latach od zakończenia pracy zgłosić wniosek o emeryturę, rentę lub inne świadczenie. Mimo że od 1 stycznia 1999 r. płatnicy składają imienne raporty miesięczne, to przepisy nie przewidywały przekazywania w nich wszystkich danych potrzebnych do ustalenia świadczeń. Sytuację tę rozwiązały obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. znowelizowane przepisy. Przewidują one możliwość skrócenia do 10 lat dotychczasowego 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji. Niestety, w zamian za krótszy okres przechowywania dokumentacji nowa ustawa nakłada na płatników składek zatrudniających pracowników i zleceniobiorców obowiązek przekazania do ZUS dodatkowych danych wynikających z tej dokumentacji.

Na bieżąco

Znowelizowane przepisy nałożyły na płatników składek dodatkowe obowiązki przy wypełnianiu przekazywanych do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. I tak począwszy od 1 stycznia 2019 r. w imiennych raportach miesięcznych oprócz przekazywanych dotychczas informacji muszą oni podawać dodatkowe dane niezbędne do ustalania prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Chodzi o dane dotyczące:

  • wypłaconego przychodu niezbędnego do ustalenia podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury ustalanej według dotychczasowych (starych) zasad, tj.:

– przychodu objętego składką emerytalno-rentową wypłaconego w danym roku kalendarzowym za inny rok kalendarzowy,

– przychodu nieobjętego składką emerytalno-rentową, a podlegającego składce wypadkowej, wypłaconego w danym roku kalendarzowym za inny rok kalendarzowy,

– przychodu przysługującego w okresie pobierania świadczeń chorobowych stanowiącego generalnie podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a wyłączonego z tej podstawy tylko z tego powodu, że został wypłacony w okresie pobierania świadczeń chorobowych;

  • okresów wykonywania i wymiaru zajęć pracy nauczycielskiej, które uprawniają do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (z wyłączeniem przypadku, gdy pracodawca uzyskał pisemną informację od pracownika o ustaleniu prawa do tego świadczenia).

Wszystkie wymienione dane płatnicy składek zobowiązani są przekazywać w nowym dokumencie ubezpieczeniowym – imiennym raporcie miesięcznym o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej.

Jak wynika z informacji uzyskanych w ZUS, obowiązek przekazywania nowych danych dotyczących przychodu w imiennych raportach miesięcznych ZUS RPA mają wyłącznie pracodawcy i zleceniodawcy (zatrudniający pracowników i zleceniobiorców na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia). Pozostali płatnicy składek nie mają ani obowiązku, ani prawnej możliwości przekazywania omawianego formularza.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane