statystyki

Wybiórcza solidarność rządu [OPINIA]

autor: Michalina Topolewska30.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:38
Michalina Topolewska

Michalina Topolewskaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Jeśli kontrola wojewody pomorskiego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie miała wywołać wśród pozostałych samorządów efekt mrożący, to z pewnością się udało. Gminy otrzymały w ten sposób bardzo wyraźny sygnał, że jeżeli będą wychodzić przed szereg i przyznawać świadczenie pielęgnacyjne opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych, to spotka się to z odpowiednimi konsekwencjami, czyli wezwaniem do zwrotu pieniędzy z dotacji. Jednocześnie spór na linii miasto–wojewoda bardzo dobitnie pokazuje, że od ponad czterech lat mamy do czynienia z patologiczną sytuacją prawną, która utrwala się wraz z każdym dniem niewykonania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) w sprawie wsparcia grupy opiekunów niepełnosprawnych dorosłych.

Trudno bowiem inaczej nazwać sytuację, w której gminy zmuszane są do stosowania niekonstytucyjnego przepisu, do czasu aż zostanie zmieniony (choć nie wiadomo, kiedy to nastąpi). To samo dotyczy opiekunów, którzy, o ile nie chcą czekać pokornie na nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, tylko starają się wyegzekwować należne im świadczenia, to muszą ich dochodzić w procedurze odwoławczej i sądach. Taka walka trwa czasami wiele miesięcy, ale warto ją podjąć, gdy w perspektywie jest możliwość uzyskania 1583 zł miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego zamiast 620 zł zasiłku opiekuńczego. Zwłaszcza że część opiekunów nawet i do niego nie ma prawa. Nic więc dziwnego, że na składanie odwołań i skarg decyduje się coraz więcej z nich, do czego zachęcają zresztą sami pracownicy gmin.

Tym wszystkim działaniom towarzyszy jednak poczucie niepotrzebnego tracenia czasu przez gminy, opiekunów oraz sądy administracyjne, które i tak mają mnóstwo spraw do rozpatrzenia, a zajmują się realizacją wyroku TK. Tymczasem już od dawna powinny obowiązywać nowe przepisy, które pozwalałyby w szybki i prosty sposób przyznawać świadczenia opiekunom osób dorosłych. Powinny, ale mimo upływu czterech lat dalej ich nie ma. Paradoksalnie, rząd tworzony przez partię, której posłowie sami składali wniosek do trybunału, wydaje się robić wiele, aby do tego faktycznie nie doszło.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Jadwiga(2019-01-31 22:43) Zgłoś naruszenie 20

    Niestety wielu opiekunów dorosłych niepełnosprawnych nie doczekało się i już nie doczeka sprawiedliwości i realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W ciągu tych 4 lat wielu ich podopiecznych zmarło, a opiekunowie niedołężnych, schorowanych rodziców, rodzeństwa, współmałżonków nie mogli zapewnić im godnego życia,, zmagali się z biedą i obojętnością na ich krzywdę rządzących,

    Odpowiedz
  • Wykluczona opiekunka(2019-02-01 10:25) Zgłoś naruszenie 10

    Pani Michalino Dziękujemy za pamięć o nas.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane