statystyki

Wojewoda: Sopot ma zwrócić świadczenia pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska28.01.2019, 07:36; Aktualizacja: 28.01.2019, 08:34
Sopot nie zgadza się z tym rozstrzygnięciem.

Sopot nie zgadza się z tym rozstrzygnięciem.źródło: ShutterStock

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Sopocie nie miał prawa wypłacać świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłym życiu. W związku z tym samorząd ma oddać budżetowi państwa ponad 840 tys. zł wydanych na ich wsparcie.

Tak stwierdził wojewoda pomorski, którego urzędnicy wiosną 2018 r. przeprowadzili kontrolę w sopockim ośrodku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Miała ona bezpośredni związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. (sygn. akt SK 38/13). Sędziowie orzekli wtedy o niezgodności z prawem art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) w zakresie, w jakim różnicuje prawo do uzyskiwania świadczenia pielęgnacyjnego od momentu powstania niepełnosprawności. Co do zasady jest bowiem tak, że podstawowym warunkiem otrzymywania przez opiekuna tej wynoszącej 1538 zł miesięcznie formy wsparcia jest to, aby dysfunkcja zdrowotna członka rodziny wystąpiła przed ukończeniem przez niego 18 lat lub 25 lat (jeśli doszło do tego w trakcie nauki). Osoby, które nie spełniają tego warunku, mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy, przy czym jest on niższy od świadczenia pielęgnacyjnego (620 zł) oraz uzależniony od spełniania kryterium dochodowego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • a(2019-01-28 15:03) Zgłoś naruszenie 12

    W Zachodniopomorskim PiS nie dostał się do koryta samorządowego. Misiewiczów i znajomych Glapy i Lipińskiego oraz innych kumotrów nie można było zatrudnić. No i tak zemszczą się na ludziach z Sopotu. I nagle przestrzegają prawa, wyroków, a nawet Konstytucję. Głosujcie dalej na PiS.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane