Jakie świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 roku

autor: Hubert Rabiega27.01.2019, 10:30; Aktualizacja: 27.01.2019, 20:34
Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem że wniosek lekarza o skierowanie na turnus zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna.

Osobie niepełnosprawnej o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo równoważnym oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym jej opiekuna, pod warunkiem że wniosek lekarza o skierowanie na turnus zawiera wyraźne wskazanie wraz z uzasadnieniem konieczności pobytu opiekuna.źródło: ShutterStock

Wśród świadczeń, na które mogą liczyć dzieci i osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny i opiekunowie, należy wymienić m.in. dodatek do świadczenia rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka, zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne, rentę socjalną, dofinansowanie udziału w turnusie rehabilitacyjnym oraz dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • Tomek Mąkosa(2019-07-24 00:10) Zgłoś naruszenie 00

    Chory rząd czy to tylko opietnice wyborcze są tylko a gupiemu radosc tak jest zobitnicam wyborcow jest nienormalne tak chorych wyborow wkorzstywac zeby na nich głosowali chorzy ludzie tych baranow odał głos na Pis lub PO NA PLATWORME GŁOSOWLI ALBO NA PIS GŁOSOWALI

    Odpowiedz
  • bozena.piekarz(2019-07-21 14:04) Zgłoś naruszenie 10

    Mam.rentę.z.kursu..i.stopień.umiarkowany.jestem.po.usunjencju.nowotwór a..szukam.strony.ale.znajduje.tylko.zasjtki.dla.dzieci.a.my.po.50mamy.zdychac.dostaje.renty.900zt..nie.wystarcza.na.leki.może.się.zamjenje.z.tymi.panami.w.sejmie.niech.wyżyna.za.te.kwotę.i.niech.maja.na.leki.zobaczymy.jak.drugi.w.żadnym.państwie.rolnicy.njesa.tak.traktowani..jak.Polsce.żadnego.szacunku.patologią.

    Odpowiedz
  • gosc 2019(2019-05-25 21:43) Zgłoś naruszenie 31

    polski rzad pis dla osob niepelnosprawnych wsparcja dla osob niepelnosprawnych jest tylko na papierze tylko przed wyborami obiecywanki dla osob niepelnosprawnych w polsce , skacza sie wybory w polsce to tych piniedzy nie bedzie dla osob niepelnosprawnych nie bedzie wogule tych piniedzy z wysokosci 500 plus dla osob niepelnosprawnych nie bedzie wogule w polsce te kasa bedzie tylko przez polski rzad pis zabrana dla nich samych ich rodzin w polsce calej polskiego rzadu pis i dla powodzian kasa cala bedzie przekazana z 500 plus dla osob niepelnosprawnych w polsce . ..

    Odpowiedz
  • Tomek(2019-04-28 22:35) Zgłoś naruszenie 52

    Chory kraj jest jakim my kraju zyjemy ludzie parnoja szkoda słow chora jest polityka nasza

    Odpowiedz
  • Tomek(2019-04-28 22:30) Zgłoś naruszenie 62

    Polsce marnie renta dziadowska renta dla osob niepelnosprawny ani prze zyc ani umrzec nie da się marne grosze zyc osoba sama nie da rady za te pieniadze smieszne prze zyc nie ta się

    Odpowiedz
  • Agharta(2019-02-15 23:52) Zgłoś naruszenie 41

    Z mojego doświadczenia po zmianie ustawy o niepełnosprawności z 1 lipca ubiegłego roku nagle starłem się tylko inwalidą, kaleką pełnosprawnym. W sanatorium pokazano mi co to jest pełnoprawność i rasizm w tym kraju. Ja poruszam się na wózku i na zabiegi musiałem się sam dostawać albo zapłacić 60 zł za ten przywilej. Kolega miał wózek i protezę i decyzję o niepełnosprawności jego dowożono bo był niepełnosprawny i tego wymogu nie musiał spełniać. Inwalidów i kaleków w tym kraju społeczeństwo traktuje jakby zmarli i poszli do świata energetyczno duchowego ze swoim kalectwem to byłby dobry pomysł i zniknąłby problem i widok takich osób na ulicach na zawsze.

    Odpowiedz
  • Mama(2019-01-30 11:16) Zgłoś naruszenie 153

    Jak to wszystko pieknie brzmi... Dofinansowania, swiadczenia. Wozek dla dziecka 17 tys.dofunansowania 3 tys., swidczenie 1500 zl na co ma starczyc? Kiedy leczenie i reh dziecka to koszt 4 tys miesiecznie??? Jak sie nie pracuje mozna liczyc na o jakze wielki zasilek rodzinny i dodatek. Tylko pytam jak za to zyc???? Gdyby nie fundacje i ludzie dobrej woli to dzieci niepelnosprawne nie mialyby zadnej opieki. Ale co to obchodzi politykow wszak to zaden elektorat wyborczy. ZENADA!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • az(2019-01-29 10:00) Zgłoś naruszenie 83

    Córka ma parę groszy renty po zmarłym ojcu. Obniżono Jej rentę socjalną, dołożono opłatę za miejsce w domu środowiskowym i płaci 90 zł. A uczęszczają osoby z dochodami większymi ale ukrytymi i nic nie płacą. Może należałoby wprowadzić mniejszą opłatę ale dla wszystkich !!!!

    Odpowiedz
  • Abc(2019-01-28 11:02) Zgłoś naruszenie 115

    Witam posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym dlaczego nie mam renty ?socjalnej porażenie mózgowe dziecięce lewostronne zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 215zł

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • michał(2019-01-28 08:48) Zgłoś naruszenie 479

    500+ dostają także milionerzy, a żeby dostać parę groszy na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, trzeba zrezygnować z pracy albo mieć dochód, który już na nic nie wystarcza. Osoby niepełnosprawne stanowią zbyt mały elektorat, żeby jakikolwiek rząd poświęcał im uwagę. Bardzo przykre, ale prawdziwe.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • marta(2019-01-27 15:03) Zgłoś naruszenie 293

    W tej chwili olbrzymie pieniądze są sprzeniewierzane , na niby pomoc . w programie dostępność + a wcześniej to był kapitał ludzki , to programy dla ich tfurców i ich znajomych a rzeczywista pomoc dla niepełnosprawnych i opiekunów to jakieś grosze....W tych programach niepełnosprawni nawet nie mają prawa do wypowiedzenia się czego potrzebują bo urzędasy , zdrowe jak młode byki , wszystko wiedzą lepiej...Potrzebuję np. prawnika lub choć studenta prawa który mógłby przyjść do domu i okazuje się , że nie ma takiej opcji w całej Warszawie....a mnie tylko chodzi o to , żeby" państwo " było w końcu było w porządku wobec mnie i innych niepełnosprawnych , przestrzegało konstytucji , ustaw , kodeksów itp...nie , no nie da się....

    Odpowiedz
  • śmiechu warte(2019-01-27 13:16) Zgłoś naruszenie 249

    no i co, żeście przez miesiąc strajkowali w sejmie o zwiększoną pomoc aż kaczyński specjalnie ********* do szpitala aby się z wami nie spotkać i nie dać wam więcej. Biedaczysko teraz zdrowy, chodzi bez kuli i wcale nie musi się operować jak to pisowce krzyczeli. Ale was po chrześcijańsku oszukał.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz