statystyki

Dlaczego przewlekła choroba nie jest podstawą do przyznania renty? Poradnia ubezpieczeniowa z 17 stycznia 2019 roku

autor: Marcin Nagórek Radca Prawny17.01.2019, 12:00
Poradnia ubezpieczeniowa 17 stycznia 2019

Poradnia ubezpieczeniowa 17 stycznia 2019źródło: ShutterStock

Dlaczego skarżący w sprawach ubezpieczeniowych nie otrzyma automatycznie pełnomocnika z urzędu? W jakim sądzie będzie rozpatrywana skarga na decyzję ZUS? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradni ubezpieczeniowej DGP.

ZUS decyzją stwierdził, że mój syn (pracuje w mojej firmie) nie podlega ubezpieczeniom jako pracownik. Podano, że nie było stosunku pracy, a zgłoszenie do ubezpieczeń miało dać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (umowa pozorna), bo zgłosiłem go do ubezpieczeń w tym samym dniu, od którego był niezdolny do pracy, a on złożył wniosek o wypłatę zasiłku. Czy można podważyć decyzję ZUS?

Prawdopodobnie decyzja ZUS jest uzasadniona. Przede wszystkim należy przypomnieć, że ZUS ma prawną możliwość kwestionowania zawarcia (istnienia) umowy o pracę i jej poszczególnych składników. Uprawnienie to wynika m.in. z art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Regulacja ta przewiduje bowiem szerokie kompetencje dla ZUS, któremu ustawodawca umożliwił wydawanie decyzji w zakresie indywidualnych spraw, przy czym ich katalog jest otwarty (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 29 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 307/12). W tym miejscu warto również odnotować stanowisko Sądu Apelacyjnego w Szczecinie zawarte 28 maja 2015 r., sygn. akt III AUa 743/14. Zgodnie z nim kwestie związane z wadami umów o pracę, w szczególności polegającymi na ich pozorności, mogą zostać ocenione w sposób w pełni prawidłowy jedynie poprzez konfrontację postanowień tego rodzaju umów z faktycznym ich realizowaniem przez strony. Ocena postanowień umownych powinna być dokonywana nie tylko pod kątem wzajemnych relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, ale także z punktu widzenia prawa ubezpieczeń społecznych.

Istotne znaczenie ma ponadto art. 58 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek – w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Należy również przypomnieć, że niewątpliwie pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu (art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane