statystyki

Dlaczego przewlekła choroba nie jest podstawą do przyznania renty? Poradnia ubezpieczeniowa z 17 stycznia 2019 roku

autor: Marcin Nagórek Radca Prawny17.01.2019, 12:00
Poradnia ubezpieczeniowa 17 stycznia 2019

Poradnia ubezpieczeniowa 17 stycznia 2019źródło: ShutterStock

Dlaczego skarżący w sprawach ubezpieczeniowych nie otrzyma automatycznie pełnomocnika z urzędu? W jakim sądzie będzie rozpatrywana skarga na decyzję ZUS? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradni ubezpieczeniowej DGP.

ZUS decyzją stwierdził, że mój syn (pracuje w mojej firmie) nie podlega ubezpieczeniom jako pracownik. Podano, że nie było stosunku pracy, a zgłoszenie do ubezpieczeń miało dać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (umowa pozorna), bo zgłosiłem go do ubezpieczeń w tym samym dniu, od którego był niezdolny do pracy, a on złożył wniosek o wypłatę zasiłku. Czy można podważyć decyzję ZUS?

Prawdopodobnie decyzja ZUS jest uzasadniona. Przede wszystkim należy przypomnieć, że ZUS ma prawną możliwość kwestionowania zawarcia (istnienia) umowy o pracę i jej poszczególnych składników. Uprawnienie to wynika m.in. z art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Regulacja ta przewiduje bowiem szerokie kompetencje dla ZUS, któremu ustawodawca umożliwił wydawanie decyzji w zakresie indywidualnych spraw, przy czym ich katalog jest otwarty (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 29 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 307/12). W tym miejscu warto również odnotować stanowisko Sądu Apelacyjnego w Szczecinie zawarte 28 maja 2015 r., sygn. akt III AUa 743/14. Zgodnie z nim kwestie związane z wadami umów o pracę, w szczególności polegającymi na ich pozorności, mogą zostać ocenione w sposób w pełni prawidłowy jedynie poprzez konfrontację postanowień tego rodzaju umów z faktycznym ich realizowaniem przez strony. Ocena postanowień umownych powinna być dokonywana nie tylko pod kątem wzajemnych relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, ale także z punktu widzenia prawa ubezpieczeń społecznych.

Istotne znaczenie ma ponadto art. 58 kodeksu cywilnego, z którego wynika, że czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek – w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Należy również przypomnieć, że niewątpliwie pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu (art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane