statystyki

Gmina dofinansuje domy środowiskowe

autor: Michalina Topolewska16.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 16.01.2019, 08:16
Jednocześnie mają powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne dla autystów oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi (będą finansowane z pieniędzy pochodzących z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Jednocześnie mają powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne dla autystów oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi (będą finansowane z pieniędzy pochodzących z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zapowiada zmianę przepisów, która pozwoli samorządom przekazywać pieniądze z własnych budżetów dla środowiskowych domów samopomocy (ŚDS).

O takich planach resort poinformował przy okazji prac nad ostatnią nowelizacją rozporządzenia, które określa standardy, jakie muszą spełniać te placówki dziennego pobytu przeznaczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Co do zasady jest tak, że prowadzenie ŚDS należy do zadań własnych gmin i powiatów, które zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 5 oraz art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.) są finansowane z budżetu państwa. W praktyce wojewoda przekazuje na jednego uczestnika zajęć w ŚDS dotację miesięczną, która od początku br. wynosi 250 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej, czyli 1792,50 zł. Dodatkowo w przypadku, gdy z usług domu korzystają osoby ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi, ta kwota może zostać podwyższona, ale nie więcej niż o 30 proc. wspomnianego progu (525,75 zł).

To właśnie z tych pieniędzy finansowane są koszty bieżącego funkcjonowania ŚDS, w tym wynagrodzeń personelu opiekuńczego. Jednak mimo tego, że od 2016 r. poziom dotacji jest zwiększany, to część placówek wskazuje, że nie są to wystarczające środki.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane