statystyki

Gmina dofinansuje domy środowiskowe

autor: Michalina Topolewska16.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 16.01.2019, 08:16
Jednocześnie mają powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne dla autystów oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi (będą finansowane z pieniędzy pochodzących z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Jednocześnie mają powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne dla autystów oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi (będą finansowane z pieniędzy pochodzących z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zapowiada zmianę przepisów, która pozwoli samorządom przekazywać pieniądze z własnych budżetów dla środowiskowych domów samopomocy (ŚDS).

O takich planach resort poinformował przy okazji prac nad ostatnią nowelizacją rozporządzenia, które określa standardy, jakie muszą spełniać te placówki dziennego pobytu przeznaczone dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Co do zasady jest tak, że prowadzenie ŚDS należy do zadań własnych gmin i powiatów, które zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 5 oraz art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.) są finansowane z budżetu państwa. W praktyce wojewoda przekazuje na jednego uczestnika zajęć w ŚDS dotację miesięczną, która od początku br. wynosi 250 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej, czyli 1792,50 zł. Dodatkowo w przypadku, gdy z usług domu korzystają osoby ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi, ta kwota może zostać podwyższona, ale nie więcej niż o 30 proc. wspomnianego progu (525,75 zł).

To właśnie z tych pieniędzy finansowane są koszty bieżącego funkcjonowania ŚDS, w tym wynagrodzeń personelu opiekuńczego. Jednak mimo tego, że od 2016 r. poziom dotacji jest zwiększany, to część placówek wskazuje, że nie są to wystarczające środki.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane