statystyki

Filmy powinny być dostępne dla wszystkich. Polski Instytut Praw Głuchych chce napisów dla niesłyszących

autor: Szymon Cydzik15.01.2019, 17:00
Obowiązek umieszczania na każdej kopii ścieżki z audiodeskrypcją oraz napisów miałby też zostać wprowadzony do samej ustawy, w ust. 2 art. 22.

Obowiązek umieszczania na każdej kopii ścieżki z audiodeskrypcją oraz napisów miałby też zostać wprowadzony do samej ustawy, w ust. 2 art. 22.źródło: ShutterStock

Tak uważa stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych, które domaga się, by w polskich filmach umieszczać napisy dla niesłyszących. Środkiem do celu ma być wniesiona do Sejmu petycja w sprawie zmiany ustawy o kinematografii (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 597).

Wnioskodawcy domagają się, aby nowelizacja zobowiązała zarówno producentów, jak i dystrybutorów obrazów polskiej produkcji do umieszczania ścieżek z audiodeskrypcją oraz napisów. Dziś takie wymogi powinny spełniać filmy dofinansowywane z programu operacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale za niedotrzymanie ich nie przewidziano sankcji. Efekty – brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Autorzy petycji szacują, że prowadzi to do ograniczenia dostępu do rodzimej kultury niebagatelnej grupie 4 mln osób.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane