statystyki

Filmy powinny być dostępne dla wszystkich. Polski Instytut Praw Głuchych chce napisów dla niesłyszących

autor: Szymon Cydzik15.01.2019, 17:00
Obowiązek umieszczania na każdej kopii ścieżki z audiodeskrypcją oraz napisów miałby też zostać wprowadzony do samej ustawy, w ust. 2 art. 22.

Obowiązek umieszczania na każdej kopii ścieżki z audiodeskrypcją oraz napisów miałby też zostać wprowadzony do samej ustawy, w ust. 2 art. 22.źródło: ShutterStock

Tak uważa stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych, które domaga się, by w polskich filmach umieszczać napisy dla niesłyszących. Środkiem do celu ma być wniesiona do Sejmu petycja w sprawie zmiany ustawy o kinematografii (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 597).

Wnioskodawcy domagają się, aby nowelizacja zobowiązała zarówno producentów, jak i dystrybutorów obrazów polskiej produkcji do umieszczania ścieżek z audiodeskrypcją oraz napisów. Dziś takie wymogi powinny spełniać filmy dofinansowywane z programu operacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale za niedotrzymanie ich nie przewidziano sankcji. Efekty – brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Autorzy petycji szacują, że prowadzi to do ograniczenia dostępu do rodzimej kultury niebagatelnej grupie 4 mln osób.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane