statystyki

Niższy wskaźnik zatrudnienia tylko przy określonej działalności

autor: Michalina Topolewska15.01.2019, 07:30; Aktualizacja: 15.01.2019, 07:43
PFRON odpowiada, że pracodawca poza przedszkolem i żłobkami prowadzi również dom dziennej pomocy, który nie jest podmiotem wymienionym w art. 21 ust. 2b ustawy.

PFRON odpowiada, że pracodawca poza przedszkolem i żłobkami prowadzi również dom dziennej pomocy, który nie jest podmiotem wymienionym w art. 21 ust. 2b ustawy.źródło: ShutterStock

Jeśli pracodawca poza żłobkiem i przedszkolem prowadzi też dzienny dom pomocy, to nie może skorzystać z prawa do niepłacenia na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu osiągania 2 proc. poziomu zatrudniania pracowników z dysfunkcjami.

Takie stanowisko fundusz przedstawił w interpretacji indywidualnej wydanej dla jednej z firm (nr DW.050.13.2018.RCZ). Co do zasady na PFRON płacą pracodawcy, którzy mają minimum 25 pracowników i nie osiągają 6 proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Po uzyskaniu tego pułapu są zwolnieni z tego obowiązku. Jednocześnie art. 21 ust. 2b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.) przewiduje wyjątek od tej reguły. Zgodnie z nim na PFRON nie trzeba płacić, gdy wspomniany wskaźnik wynosi 2 proc., ale dotyczy to tylko wymienionych w tym przepisie placówek, w tym m.in. uczelni, szkół, przedszkoli i żłobków (co istotne, można do niego zaliczać również niepełnosprawne dzieci uczęszczające do tych placówek).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane