statystyki

Prawa migrantów będą już należycie chronione

autor: Paulina Szewioła14.01.2019, 17:00
MSWiA poinformowało jednocześnie o zakończeniu uzgodnień wewnątrzresortowych dotyczących projektu „Polityki migracyjnej Polski”. W 2019 roku planowane jest opracowanie ostatecznej wersji dokumentu.

MSWiA poinformowało jednocześnie o zakończeniu uzgodnień wewnątrzresortowych dotyczących projektu „Polityki migracyjnej Polski”. W 2019 roku planowane jest opracowanie ostatecznej wersji dokumentu.źródło: ShutterStock

Przyszła polityka migracyjna Polski będzie uwzględniać gwarancje praw i wolności cudzoziemców – deklaruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich (RPO) w sprawie globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji.

Dokument ma zagwarantować przestrzeganie praw człowieka wszystkim migrantom, niezależnie od ich statusu. Jego sygnatariusze zobowiązują się do podjęcia działań, które wyeliminują rasizm, ksenofobię i nietolerancję wobec cudzoziemców. Kładzie też nacisk na poprawę ich sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Pod koniec roku porozumienie podpisały 164 państwa. W gronie sygnatariuszy nie znalazła się Polska, co wzbudziło niepokój RPO. Adam Bodnar uważa, że choć nasz kraj nie podpisał porozumienia, to i tak nasza polityka migracyjna powinna uwzględniać opisywane w dokumencie wyzwania. Może to bowiem mieć kluczowe znaczenie dla poprawy sytuacji prawnej migrantów w Polsce – podkreśla rzecznik praw obywatelskich.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-01-14 18:35) Zgłoś naruszenie 10

    Niech tzw. minister MSWiA zainteresuje się prawami rdzennych obywateli tenkraju . Aha , i niech wyjaśni , gdzie POdział się rozkradziony skarb państwa . A o migrantów , to niech się ich rządy martwią .

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-01-14 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    No niech mi kto wyjaśni. Najpierw czytam o uporządkowanej i legalnej migracji, a dwa zdania niżej o zagwarantowaniu praw migrantom niezależnie od ich statusu, czyli nielegalnym również.? A może w przygotowaniu jest ustawa o socjalu dla wszystkich.? Z mojego doświadczenia wynika iż pewna ilość migrantów jest w stanie zintegrować się ze społeczeństwem. Tyle że liczba ta ledwo przekracza 50%, niestety. A co z resztą..? Zrobimy Ustawę że gwałt i napaść raz w roku, to nic takiego.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane