statystyki

Prawa migrantów będą już należycie chronione

autor: Paulina Szewioła14.01.2019, 17:00
MSWiA poinformowało jednocześnie o zakończeniu uzgodnień wewnątrzresortowych dotyczących projektu „Polityki migracyjnej Polski”. W 2019 roku planowane jest opracowanie ostatecznej wersji dokumentu.

MSWiA poinformowało jednocześnie o zakończeniu uzgodnień wewnątrzresortowych dotyczących projektu „Polityki migracyjnej Polski”. W 2019 roku planowane jest opracowanie ostatecznej wersji dokumentu.źródło: ShutterStock

Przyszła polityka migracyjna Polski będzie uwzględniać gwarancje praw i wolności cudzoziemców – deklaruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich (RPO) w sprawie globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji.

Dokument ma zagwarantować przestrzeganie praw człowieka wszystkim migrantom, niezależnie od ich statusu. Jego sygnatariusze zobowiązują się do podjęcia działań, które wyeliminują rasizm, ksenofobię i nietolerancję wobec cudzoziemców. Kładzie też nacisk na poprawę ich sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Pod koniec roku porozumienie podpisały 164 państwa. W gronie sygnatariuszy nie znalazła się Polska, co wzbudziło niepokój RPO. Adam Bodnar uważa, że choć nasz kraj nie podpisał porozumienia, to i tak nasza polityka migracyjna powinna uwzględniać opisywane w dokumencie wyzwania. Może to bowiem mieć kluczowe znaczenie dla poprawy sytuacji prawnej migrantów w Polsce – podkreśla rzecznik praw obywatelskich.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-01-14 18:35) Zgłoś naruszenie 10

    Niech tzw. minister MSWiA zainteresuje się prawami rdzennych obywateli tenkraju . Aha , i niech wyjaśni , gdzie POdział się rozkradziony skarb państwa . A o migrantów , to niech się ich rządy martwią .

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-01-14 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    No niech mi kto wyjaśni. Najpierw czytam o uporządkowanej i legalnej migracji, a dwa zdania niżej o zagwarantowaniu praw migrantom niezależnie od ich statusu, czyli nielegalnym również.? A może w przygotowaniu jest ustawa o socjalu dla wszystkich.? Z mojego doświadczenia wynika iż pewna ilość migrantów jest w stanie zintegrować się ze społeczeństwem. Tyle że liczba ta ledwo przekracza 50%, niestety. A co z resztą..? Zrobimy Ustawę że gwałt i napaść raz w roku, to nic takiego.?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane