statystyki

Składki do ZUS: Masarnia nie jest konsulatem ani misją specjalną

autor: Bożena Wiktorowska09.01.2019, 08:48; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:53
ZUS zakwestionował taki sposób interpretacji przepisów

ZUS zakwestionował taki sposób interpretacji przepisówźródło: ShutterStock

W listopadzie zeszłego roku do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników oraz zleceniodawców będących obywatelami Ukrainy.

Firma zatrudniała (i planowała przyjąć kolejne osoby) do wykonywania uboju, rozbioru i pakowania mięsa, na podstawie umów o pracę oraz zlecenia. W ocenie pytającego takie osoby nie muszą płacić składek do ZUS, nie posiadają bowiem zezwolenia na pobyt stały, a jedynie wizy na czas określony bądź karty tymczasowego pobytu. Tym samym powinny skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 5 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U z 2017 r. poz. 1778 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie ma obowiązku opłacania daniny na rzecz ZUS za obywateli państw obcych, których pobyt na terenie Polski nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych. Przedsiębiorca powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2011 r. (sygn. akt III UK 215/10). Sędziowie uznali, że takie przepisy mają zastosowanie do wszystkich osób, których pobyt na terenie naszego kraju nie ma charakteru stałego.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Polska to Nienormalność (2019-01-09 11:17) Zgłoś naruszenie 20

    a dlaczego to "Masarnia nie jest tak samo traktowana jak konsulata ani misja specjalna" Dlaczego to wiecznie się uczący Władysław Kosiniak-Kamysz miałby placić stale ulgowy KRUS a nie ZUS a potem bredić o POtrzebie wydłużenia wieku emerytalnego. Ja bym mu wydluzył nawet życie ,tak -spedzał by dluzsze dni pracujac w kamieniołomach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane