statystyki

Składki do ZUS: Masarnia nie jest konsulatem ani misją specjalną

autor: Bożena Wiktorowska09.01.2019, 08:48; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:53
ZUS zakwestionował taki sposób interpretacji przepisów

ZUS zakwestionował taki sposób interpretacji przepisówźródło: ShutterStock

W listopadzie zeszłego roku do oddziału ZUS w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników oraz zleceniodawców będących obywatelami Ukrainy.

Firma zatrudniała (i planowała przyjąć kolejne osoby) do wykonywania uboju, rozbioru i pakowania mięsa, na podstawie umów o pracę oraz zlecenia. W ocenie pytającego takie osoby nie muszą płacić składek do ZUS, nie posiadają bowiem zezwolenia na pobyt stały, a jedynie wizy na czas określony bądź karty tymczasowego pobytu. Tym samym powinny skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 5 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U z 2017 r. poz. 1778 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie ma obowiązku opłacania daniny na rzecz ZUS za obywateli państw obcych, których pobyt na terenie Polski nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych. Przedsiębiorca powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2011 r. (sygn. akt III UK 215/10). Sędziowie uznali, że takie przepisy mają zastosowanie do wszystkich osób, których pobyt na terenie naszego kraju nie ma charakteru stałego.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Polska to Nienormalność (2019-01-09 11:17) Zgłoś naruszenie 20

    a dlaczego to "Masarnia nie jest tak samo traktowana jak konsulata ani misja specjalna" Dlaczego to wiecznie się uczący Władysław Kosiniak-Kamysz miałby placić stale ulgowy KRUS a nie ZUS a potem bredić o POtrzebie wydłużenia wieku emerytalnego. Ja bym mu wydluzył nawet życie ,tak -spedzał by dluzsze dni pracujac w kamieniołomach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane