statystyki

Datę utraty statusu zakładu pracy chronionej wskazuje wojewoda

autor: Michalina Topolewska07.01.2019, 07:19; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:45
Z ustaleniem momentu utraty statusu ZPChr wiąże się również kwestia dotycząca odprowadzania części zaliczek na podatek dochodowy na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Z ustaleniem momentu utraty statusu ZPChr wiąże się również kwestia dotycząca odprowadzania części zaliczek na podatek dochodowy na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).źródło: ShutterStock

Firma nie jest uznawana za zakład pracy chronionej (ZPChr) od dnia, kiedy faktycznie przestaje spełniać warunki do posiadania takiego statusu. Datę określa wojewoda w decyzji.

Takie stanowisko przedstawił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w interpretacji indywidualnej, wydanej dla pracodawcy (DW.050.10.2018.RCZ). Pytanie było związane z sytuacją, gdy dochodzi do utraty statusu ZPChr. Jego posiadanie jest uzależnione od spełnienia kilku warunków wymienionych w art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Wśród nich jest m.in. wymóg prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum rok, osiąganie odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami oraz zapewnianie opieki medycznej. W przypadku zaprzestania spełniania tych warunków pracodawca musi o tym powiadomić wojewodę w ciągu 14 dni. Wtedy ten, na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy, podejmuje decyzję stwierdzającą utratę statusu ZPChr.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Wis(2019-01-11 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    W ZPCh pracuja ON na umowe o prace,ale zatrudniaja również osoby na umowe zlecenie.Czesto zdarza sie że szefowa osobom niepełnosprawnym daje przymusowe urlopy od stycznia w każdym miesiacu po 3,4,5 dni po to by osoba na zlecenie miała godziny.Osoby niepelnosprawne maja badania,lekarzy,turnusy i nie moga wziac wolnego wtedy,kiedy im potrzebny.Czy to jest zgodne z zatrudnieniem ON.Przecież pracodawca z ON ma dofinansowanie i dlatego nas zatrudnia,dla kasy.a urlop daje jak mu sie podoba.Szefowa mowi ,że urlop należy do pracodawcy!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane