statystyki

Datę utraty statusu zakładu pracy chronionej wskazuje wojewoda

autor: Michalina Topolewska07.01.2019, 07:19; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:45
Z ustaleniem momentu utraty statusu ZPChr wiąże się również kwestia dotycząca odprowadzania części zaliczek na podatek dochodowy na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Z ustaleniem momentu utraty statusu ZPChr wiąże się również kwestia dotycząca odprowadzania części zaliczek na podatek dochodowy na konto zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).źródło: ShutterStock

Firma nie jest uznawana za zakład pracy chronionej (ZPChr) od dnia, kiedy faktycznie przestaje spełniać warunki do posiadania takiego statusu. Datę określa wojewoda w decyzji.

Takie stanowisko przedstawił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w interpretacji indywidualnej, wydanej dla pracodawcy (DW.050.10.2018.RCZ). Pytanie było związane z sytuacją, gdy dochodzi do utraty statusu ZPChr. Jego posiadanie jest uzależnione od spełnienia kilku warunków wymienionych w art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Wśród nich jest m.in. wymóg prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum rok, osiąganie odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami oraz zapewnianie opieki medycznej. W przypadku zaprzestania spełniania tych warunków pracodawca musi o tym powiadomić wojewodę w ciągu 14 dni. Wtedy ten, na podstawie art. 30 ust. 3 ustawy, podejmuje decyzję stwierdzającą utratę statusu ZPChr.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Wis(2019-01-11 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    W ZPCh pracuja ON na umowe o prace,ale zatrudniaja również osoby na umowe zlecenie.Czesto zdarza sie że szefowa osobom niepełnosprawnym daje przymusowe urlopy od stycznia w każdym miesiacu po 3,4,5 dni po to by osoba na zlecenie miała godziny.Osoby niepelnosprawne maja badania,lekarzy,turnusy i nie moga wziac wolnego wtedy,kiedy im potrzebny.Czy to jest zgodne z zatrudnieniem ON.Przecież pracodawca z ON ma dofinansowanie i dlatego nas zatrudnia,dla kasy.a urlop daje jak mu sie podoba.Szefowa mowi ,że urlop należy do pracodawcy!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane