Poradnia ubezpieczeniowa: O ile mogą sobie obniżyć składki ZUS przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska27.12.2018, 09:40; Aktualizacja: 27.12.2018, 09:49
ZUS nakazał zapłatę dodatkowych składek za moich pracowników, bo uznał, że w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić także wynagrodzenia z umów o dzieł

ZUS nakazał zapłatę dodatkowych składek za moich pracowników, bo uznał, że w podstawie wymiaru składek należy uwzględnić także wynagrodzenia z umów o dziełźródło: ShutterStock

Dlaczego były żołnierz nie zawsze ma zagwarantowaną najniższą emeryturę?

Jak oblicza się zasiłek macierzyński dla pracownika, którego pracodawca ogłosił upadłość?

Na jakiej podstawie brak adresu zainteresowanego wstrzyma sprawę przed sądem?

Czy niezłożenie odpisu z KRS wraz z odwołaniem od decyzji ZUS wstrzymuje jego bieg?

O ile mogą sobie obniżyć składki przedsiębiorcy, którzy w 2018 r. uzyskali niski przychód?

Dwadzieścia lat temu odszedłem z wojska po nabyciu praw emerytalnych. Od tego czasu pracowałem. Wystąpiłem do ZUS o emeryturę. Otrzymałem ją, ale w wysokości niższej niż gwarantowana. Czy zostanie ona podwyższona do tego progu, jeśli będę pracował jeszcze kilka lat?

Tak. Jeśli były żołnierz będzie odprowadzał składki przez kilka kolejnych lat, jego emerytura z ZUS zostanie podwyższona o kwotę, jaka wynika z dodatkowych składek. Jeśli jednak emerytura będzie nadal niższa niż minimalna, to zostanie ona podwyższona do gwarantowanych kwot. Ubezpieczony będzie musiał się jednak wykazać 25-letnim stażem ubezpieczeniowym. Trzeba jednak zauważyć, że zasady te nie będą obowiązywały tych żołnierzy, którzy przystąpili do służby po 1 stycznia 1999 r. W ich przypadku podwyższeniu emerytury stoi na przeszkodzie art. 85 ust. 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim emerytury z FUS nie podwyższa się do gwarantowanej kwoty, jeżeli przysługuje ona osobie, która ma ustalone prawo do:

  • emerytury wojskowej obliczonej według zasad określonych w art. 15a ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2225 ze zm.), lub
  • emerytury policyjnej obliczonej według zasad określonych w art. 15a i art. 15d ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 132 ze zm.).

Podstawa prawna

Art. 85 ust. 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1270 ze zm.).

Jestem w ciąży, a mój pracodawca zamierza ogłosić upadłość. Jak będzie obliczany mój zasiłek macierzyński? Słyszałam, że osoby bezrobotne otrzymują zasiłek w wysokości zaledwie 1000 zł. Czy tak będzie w moim przypadku? Moje wynagrodzenie jest o wiele wyższe.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane