statystyki

Święta wolne od pracy nie tylko dla katolików

autor: Łg20.12.2018, 08:53; Aktualizacja: 20.12.2018, 10:13
Kalendarz

Wprowadzenie wolnego w takie dni służy realizacji konstytucyjnej gwarancji wolności wyznania, ale de facto wyłącznie dla osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego.źródło: ShutterStock

Boże Narodzenie, podobnie jak np. Wielkanoc, to czas wolny od pracy. Czy podobne uprawnienie przysługuje także wyznawcom innych religii? Czy mogą oni korzystać z wolnego w ich święta?

Dniami ustawowo wolnymi dla wszystkich pracowników są święta o charakterze państwowym oraz te, które wiążą się ściśle z wyznaniem rzymskokatolickim. Chodzi m.in. o Święta Wielkanocne, Boże Ciało oraz Boże Narodzenie. Wprowadzenie wolnego w takie dni służy realizacji konstytucyjnej gwarancji wolności wyznania, ale de facto wyłącznie dla osób należących do Kościoła rzymskokatolickiego. Ustawodawca nie przewidział bowiem takiego uprawnienia dla osób wyznających inną religię.

Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione prawa do obchodzenia swoich świąt. Przeciwnie, na własną prośbę mogą uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Prośbę taką pracownik powinien zgłosić co najmniej siedem dni przed zwolnieniem od pracy. Zatrudniający może jednak uzależnić udzielenie wolnego od jego odpracowania, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik powinien zostać poinformowany o warunkach odpracowania nie później niż trzy dni przed dniem zwolnienia.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • odp,jxx.(2018-12-20 17:58) Zgłoś naruszenie 11

    Brednie niech ci katolicy nie chodzą najlepiej do pracy do tej kategorii dzięki Bogu się nie zaliczam .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane