statystyki

Aptekarze przeciwko promocji Karty Dużej Rodziny

autor: Patryk Słowik19.12.2018, 08:08; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:10
Sieci apteczne od lat przekonują, że zakaz reklamy aptek jest szkodliwy.

Sieci apteczne od lat przekonują, że zakaz reklamy aptek jest szkodliwy.źródło: ShutterStock

„Pod pretekstem wprowadzania rozwiązań prospołecznych nie mogą być proponowane zmiany kontrowersyjne, wątpliwe z punktu widzenia interesów państwa i osłabiające pozycję apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego” – stwierdza w liście otwartym do premiera oraz ministrów zdrowia, sprawiedliwości oraz rodziny kilkudziesięciu farmaceutów, w tym byli członkowie władz samorządu aptekarskiego, wojewódzcy konsultanci w dziedzinie farmacji oraz inspektorzy farmaceutyczni.

Chodzi o projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego przygotowany przez resorty sprawiedliwości i zdrowia. Przewiduje on zmianę w art. 94a ustawy. Cel: dopuszczenie aptek do udziału w programie Karty Dużej Rodziny. Obecnie bowiem wszystko, co wykracza poza informowanie o godzinach otwarcia placówki, może być uznane za niedozwoloną reklamę apteki. Po zmianach informować będzie można również o uczestnictwie w rządowym programie Karty Dużej Rodziny.

„Art. 94a w brzmieniu zgodnym z propozycją wpływowych grup biznesu działających na rynku farmaceutycznym w praktyce usprawiedliwi szeroko zakrojone akcje promocyjno-reklamowe, prowadzone pod pretekstem « informowania o szlachetnej i charytatywnej działalności przedsiębiorców wspierających rodziny wielodzietne » . Nie można dać wiary zapewnieniom i różnym obietnicom wspomnianych przedsiębiorców, którzy pragną być postrzegani jako dobroczyńcy polskich rodzin, zwłaszcza że ich dotychczasowe działania gospodarcze charakteryzowały się bezwzględną i brutalną ekspansją na rynku detalicznym leków” – czytamy w liście farmaceutów do premiera.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane