Nie będzie środowiskowych domów dla osób z autyzmem

autor: Michalina Topolewska19.12.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:50
Decyzja resortu jest o tyle zaskakująca, że powstawanie środowiskowych domów typu D jest jednym z elementów rządowego programu „Za życiem”.

Decyzja resortu jest o tyle zaskakująca, że powstawanie środowiskowych domów typu D jest jednym z elementów rządowego programu „Za życiem”.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny rezygnuje z propozycji wprowadzania nowego typu placówek dla autystów. Przekonuje, że mogą oni uzyskać pomoc w domach o innych profilach.

Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia z 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. poz. 1586 ze zm.), który trafił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. ŚDS są placówkami dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które potrzebują wsparcia służącego zwiększaniu ich zaradności, samodzielności oraz integracji społecznej. Są prowadzone przez samorządy oraz organizacje pozarządowe, ale finansowane z dotacji pochodzącej z budżetu państwa. Obecnie przepisy rozporządzenia przewidują trzy typy domów: A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, B – dla upośledzonych umysłowo oraz C – wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Przekazany do konsultacji w lipcu br. projekt zakładał dodanie jeszcze jednego typu placówki, D – dla osób ze spektrum autyzmu. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) usunęło tę zmianę z nowelizacji.

– To bardzo przykra i szokująca wręcz informacja. Rodzice od dawna walczyli o wprowadzenie ŚDS typu D, bo skoro są specjalistyczne szkoły dla dzieci z autyzmem, to dlaczego nie mogą powstawać domy, w których będą miały zapewnione wsparcie w dorosłym życiu. I kiedy wydawało się, że jesteśmy już tak blisko, to dowiadujemy się, że nasze wysiłki były daremne – mówi Monika Cycling z Fundacji Toto Animo.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Porazka(2019-01-05 01:47) Zgłoś naruszenie 20

  Niech kobiety rodza chore niepelnosprawne dzieci ale potem .. martwia sie o nie same! Niech daja na tace co niedziele i robia zakupy w tygodniu. A jak chore dziecko choruje podczas weekendu niech umiera odnawiajac zdrowaski.. ot i cala polityka tego rzadu. Wstyd, hipokryzja, zenada. Najgorsze ze pod chrzescijanskim sztandarem..

  Odpowiedz
 • miki(2018-12-23 21:07) Zgłoś naruszenie 30

  Tak populiści nic więcej .

  Odpowiedz
 • Malgorzata(2018-12-20 10:14) Zgłoś naruszenie 30

  Ten rzad jest rzadem szczytu demagogii i braku empatii dla mniejszosci, kompletnie nie czulym na potrzeby tych, ktorzy sami nie sa w stanie o siebie zawalczyc. Jednoczesnie zaden dotychczasowy tak wiele nie mowil o wartosciach chrzescijanskich. Zenada.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane