statystyki

Nie będzie środowiskowych domów dla osób z autyzmem

autor: Michalina Topolewska19.12.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.12.2018, 07:50
Decyzja resortu jest o tyle zaskakująca, że powstawanie środowiskowych domów typu D jest jednym z elementów rządowego programu „Za życiem”.

Decyzja resortu jest o tyle zaskakująca, że powstawanie środowiskowych domów typu D jest jednym z elementów rządowego programu „Za życiem”.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny rezygnuje z propozycji wprowadzania nowego typu placówek dla autystów. Przekonuje, że mogą oni uzyskać pomoc w domach o innych profilach.

Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji rozporządzenia z 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. poz. 1586 ze zm.), który trafił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. ŚDS są placówkami dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które potrzebują wsparcia służącego zwiększaniu ich zaradności, samodzielności oraz integracji społecznej. Są prowadzone przez samorządy oraz organizacje pozarządowe, ale finansowane z dotacji pochodzącej z budżetu państwa. Obecnie przepisy rozporządzenia przewidują trzy typy domów: A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, B – dla upośledzonych umysłowo oraz C – wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Przekazany do konsultacji w lipcu br. projekt zakładał dodanie jeszcze jednego typu placówki, D – dla osób ze spektrum autyzmu. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) usunęło tę zmianę z nowelizacji.

– To bardzo przykra i szokująca wręcz informacja. Rodzice od dawna walczyli o wprowadzenie ŚDS typu D, bo skoro są specjalistyczne szkoły dla dzieci z autyzmem, to dlaczego nie mogą powstawać domy, w których będą miały zapewnione wsparcie w dorosłym życiu. I kiedy wydawało się, że jesteśmy już tak blisko, to dowiadujemy się, że nasze wysiłki były daremne – mówi Monika Cycling z Fundacji Toto Animo.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • miki(2018-12-23 21:07) Zgłoś naruszenie 30

  Tak populiści nic więcej .

  Odpowiedz
 • Malgorzata(2018-12-20 10:14) Zgłoś naruszenie 30

  Ten rzad jest rzadem szczytu demagogii i braku empatii dla mniejszosci, kompletnie nie czulym na potrzeby tych, ktorzy sami nie sa w stanie o siebie zawalczyc. Jednoczesnie zaden dotychczasowy tak wiele nie mowil o wartosciach chrzescijanskich. Zenada.

  Odpowiedz
 • Porazka(2019-01-05 01:47) Zgłoś naruszenie 20

  Niech kobiety rodza chore niepelnosprawne dzieci ale potem .. martwia sie o nie same! Niech daja na tace co niedziele i robia zakupy w tygodniu. A jak chore dziecko choruje podczas weekendu niech umiera odnawiajac zdrowaski.. ot i cala polityka tego rzadu. Wstyd, hipokryzja, zenada. Najgorsze ze pod chrzescijanskim sztandarem..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane