Konserwatywne przepisy lekiem na patologie w handlu

autor: Artur Bartoszewicz17.12.2018, 07:24; Aktualizacja: 17.12.2018, 08:26
W naszej koncepcji proponujemy wprowadzenie jednolitych zasad powierzania pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta odpowiednio dla pracowników (w kodeksie pracy) oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (w znowelizowanej ustawie).

W naszej koncepcji proponujemy wprowadzenie jednolitych zasad powierzania pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta odpowiednio dla pracowników (w kodeksie pracy) oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (w znowelizowanej ustawie).źródło: ShutterStock

Czas powiedzieć głośno dość chocholemu tańcowi! Ani obecna ustawa o zakazie handlu w niedziele, ani proponowane nowelizacje nie rozwiązują problemów systemowych, tylko je pogłębiają.

Proponujemy wywrócić ten stolik markowanych negocjacji społecznych oparty na fałszywych założeniach, że ograniczanie wolności jednych obywateli poszerzy wolność pozostałym. Dość oszukiwania przedsiębiorców i pracowników. Proponujemy alternatywne rozwiązanie: wprowadzenie konserwatywnych, zgodnych z wartościami wielu Polaków, jak i PiS, przepisów, które nie będą katalogiem tych lub innych wyłączeń, ale systemowym rozwiązaniem problemu patologii występujących od dawna w handlu i innych sektorach.

Nasza propozycja uwzględnia postulaty autorów pierwotnego, społecznego projektu ustawy, koncentrując się na pracownikach. Zapewnia należytą ochronę interesów osób zatrudnionych w placówkach handlowych. Konsumuje tym samym pierwotne uzasadnienie ustawy, jednak z uwzględnianiem fundamentalnej zasady wolności w działalności gospodarczej i wolności wyboru pracownika do świadczenia pracy. W końcu z badań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że aż 65 proc. respondentów aprobuje, by zamiast sektorowych przepisów wprowadzić ustawową gwarancję dwóch wolnych niedziel dla każdego pracownika.

W naszej koncepcji proponujemy wprowadzenie jednolitych zasad powierzania pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta odpowiednio dla pracowników (w kodeksie pracy) oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (w znowelizowanej ustawie). Proponujemy także:


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane