statystyki

Orzeczenie o niepełnosprawności trzeba dostarczyć w dniu zawarcia umowy o pracę

autor: Michalina Topolewska06.12.2018, 07:50; Aktualizacja: 06.12.2018, 07:51
PFRON kwestionuje to, czy efekt zachęty został wykazany prawidłowo w przypadkach, gdy do podpisania umowy o pracę oraz faktycznego jej rozpoczęcia doszło w różnych terminach.

PFRON kwestionuje to, czy efekt zachęty został wykazany prawidłowo w przypadkach, gdy do podpisania umowy o pracę oraz faktycznego jej rozpoczęcia doszło w różnych terminach.źródło: ShutterStock

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) domaga się od pracodawców zwrotu dopłat do pensji pracowników z dysfunkcjami, jeśli efekt zachęty związany z ich zatrudnieniem wykazywali nie w miesiącu podpisania umowy o pracę, ale w momencie jej faktycznego rozpoczęcia.

Osiąganie efektu zachęty jest jednym z warunków, od których zależy uzyskiwanie przez firmy dofinansowań do wynagrodzeń. Można go uzyskać metodą ilościową poprzez wykazanie, że w miesiącu przyjęcia pracownika doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w porównaniu z przeciętną liczbą pracowników z poprzednich 12 miesięcy, lub jakościową – jeśli podwładny podjął pracę na wakacie zwolnionym przez inną osobę we wskazanych przepisami okolicznościach.

Okazuje się jednak, że PFRON kwestionuje to, czy efekt zachęty został wykazany prawidłowo w przypadkach, gdy do podpisania umowy o pracę oraz faktycznego jej rozpoczęcia doszło w różnych terminach, np. jej zawarcie nastąpiło 28 września br., a podjęcie od 1 października. Do tej pory praktyka postępowania pracodawców była taka, że podwładny w tym drugim terminie dostarczał orzeczenie o niepełnosprawności. Od tego też dnia był zaliczany do wskaźnika pracowników z dysfunkcjami i efekt zachęty był ustalany na niego w październiku, a nie we wrześniu. Tymczasem PFRON w wydawanych firmom decyzjach twierdzi, że najpóźniej w dniu podpisania umowy o pracę pracodawca powinien dysponować orzeczeniem i wtedy wykazywać efekt zachęty.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane