statystyki

Posłowie naprawiają błąd w karcie dużej rodziny

autor: Michalina Topolewska06.12.2018, 07:01; Aktualizacja: 06.12.2018, 07:24
Przewoźnicy kolejowi otrzymują refundację udzielonych zniżek i w tym roku na ten cel zaplanowano 18,26 mln zł. Tyle że jest to za mało i tę kwotę trzeba zwiększyć do 21 mln zł. Jest to związane z tym, że liczba pasażerów, którzy podróżują z wykorzystaniem KDR, jest wyższa, niż szacowano.

Przewoźnicy kolejowi otrzymują refundację udzielonych zniżek i w tym roku na ten cel zaplanowano 18,26 mln zł. Tyle że jest to za mało i tę kwotę trzeba zwiększyć do 21 mln zł. Jest to związane z tym, że liczba pasażerów, którzy podróżują z wykorzystaniem KDR, jest wyższa, niż szacowano.źródło: ShutterStock

Dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności zachowają po 1 stycznia 2019 r. prawo do korzystania z karty dużej rodziny (KDR) bez ograniczeń wiekowych.

Będzie to możliwe dzięki poprawce, jaka została zgłoszona przez posłów PiS w trakcie rozpatrywania przez komisję polityki społecznej i rodziny projektu ustawy w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Okazuje się bowiem, że w trakcie ostatniej nowelizacji ustawy z 5 grudnia 2014 r. o KDR (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1832 ze zm.) w wyniku błędu legislacyjnego zostało zmienione brzmienie art. 4 ust. 2b. Ta pomyłka nastąpiła podczas uchwalania przez Sejm ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, a nowa treść art. 4 ust. 2b wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 r.

Wspomniany przepis obecnie zawiera trzy punkty, które wskazują, że karta przysługuje dziecku z rodziny wielodzietnej do ukończenia 18 lat; 25 lat – o ile uczy się w szkole lub w szkole wyższej; bądź bezterminowo – pod warunkiem że ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Natomiast po wprowadzonej zmianie zawiera tylko dwa punkty, bez tego dotyczącego osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. W konsekwencji niepełnosprawne dzieci już od następnego miesiąca nie będą mogły korzystać z należnych na podstawie karty zniżek, jeśli ukończą 18 lub 25 lat. Aby do tego nie doszło, właśnie przy okazji prac nad tzw. pakietem alimentacyjnym, do art. 4 ust. 2b ustawy o KDR przywracany jest pkt 3, który pozwoli zachować kartę osobom z dysfunkcjami zdrowotnymi bez ograniczeń wiekowych.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane