statystyki

Roczne rozliczenia do PFRON prześlemy do 20 stycznia

08.12.2018, 15:00
Pracodawcy, którzy w tym roku dokonywali wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, muszą złożyć deklarację podsumowującą ostatnie 12 miesięcy.

Pracodawcy, którzy w tym roku dokonywali wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, muszą złożyć deklarację podsumowującą ostatnie 12 miesięcy.źródło: ShutterStock

Pracodawcy, którzy w tym roku dokonywali wpłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, muszą złożyć deklarację podsumowującą ostatnie 12 miesięcy. Termin upływa 20 stycznia 2019 r.

Obowiązek ten dotyczy wszystkich podmiotów, które wypełniły i przesłały do funduszu w 2018 r. jakikolwiek druk z serii DEK. Wśród nich są głównie zakłady pracy zobligowane do płacenia na PFRON z uwagi na to, że nie osiągają odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Chodzi tutaj o firmy oraz jednostki budżetowe, które mają minimum 25 pracowników, ale mniej niż 6 proc. niepełnosprawnych podwładnych, oraz podmioty wymienione w art. 21 ust. 2b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.).

Należą do nich m.in. przedszkola, szkoły czy uczelnie, o ile wskaźnik podwładnych z dysfunkcjami nie przekracza u nich 2 proc. Dodatkowo do PFRON wpływają też wpłaty od pracodawców z tytułu nieprawidłowości przy wydatkowaniu pieniędzy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych czy części ulg podatkowych, z których korzystają. Aby rozliczyć się z funduszem, zakłady pracy powinny wypełnić druk DEK-R. Jego wzór jest określony w rozporządzeniu z 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na rzecz funduszu (Dz.U. poz. 956 ze zm.).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane