statystyki

Należy opłacać składki do ZUS za członka rady nadzorczej na urlopie macierzyńskim

autor: Paulina Szewioła04.12.2018, 07:38; Aktualizacja: 04.12.2018, 07:40
W art. 6 ust. 1 pkt 19 wskazano, że ubezpieczeniom społecznym podlegają pobierający zasiłek macierzyński.

W art. 6 ust. 1 pkt 19 wskazano, że ubezpieczeniom społecznym podlegają pobierający zasiłek macierzyński.źródło: ShutterStock

Należności na ubezpieczenia społeczne trzeba odprowadzać także za członka rady nadzorczej przebywającego na urlopie macierzyńskim – uznał ZUS.

Sprawa dotyczyła spółki, której jednym z organów jest rada nadzorcza. Jej członkowie za wykonywanie swoich obowiązków otrzymują wynagrodzenie. Jedna osoba jest także objęta ubezpieczeniem ze względu na wykonywanie wolnego zawodu. I właśnie z tego tytułu przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Jednocześnie kobieta nadal otrzymuje wynagrodzenie jako członek rady nadzorczej. Spółka chciała wiedzieć, czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek odprowadzania pieniędzy na ubezpieczenia społeczne od pensji takiej osoby i kogo on obciąża. Wnioskodawca wskazał, że art. 16 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2126) stanowi, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Zdaniem spółki oznaczałoby to, że co prawda istnieje obowiązek oskładkowania wynagrodzenia członka rady nadzorczej przebywającego na urlopie macierzyńskim, jednak składkę powinien zapłacić ZUS. Przedsiębiorca uważa, że taka interpretacja jest zgodna nie tylko z przepisami, ale też z konstytucyjną zasadą ochrony rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa, realizowaną przez ponoszenie przez państwo ciężarów opieki nad matką i dzieckiem.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane