statystyki

Rymsza: Potrzeba szerszego dostępu do usług społecznych

autor: Marek Rymsza29.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.11.2018, 08:58
Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych.

Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych.źródło: ShutterStock

Starzenie się społeczeństwa oraz słabnięcie solidarności międzypokoleniowej i więzi rodzinnych skutkują wzrostem zapotrzebowania na organizowane przez władze publiczne usługi opiekuńcze.

Stres i inne czynniki cywilizacyjne odbijają się na stanie zdrowia psychicznego populacji. Rośnie zapotrzebowanie na wsparcie. W pierwszej kolejności chodzi o dostępność na poziomie lokalnym poradnictwa, terapii i innych form usługowego wspomagania środowiskowego, a nie o działania naprawcze realizowane w warunkach hospitalizacji. Skutkiem urynkowienia i utowarowienia wielu aspektów życia społecznego jest z kolei wzrost zapotrzebowania na poradnictwo prawne i obywatelskie, organizowane w trybie niekomercyjnym dla osób mniej zaradnych.

Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych. Tym oczekiwaniom sprzyja członkostwo Polski w UE, gdzie definiuje się je jako rodzaj usług użyteczności publicznej organizowanych przez specjalistów z różnych zawodów pomocowych, dostępnych dla ogółu obywateli, a nie tylko osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej i dochodowej.

Obecna organizacja usług społecznych w Polsce nie pozwala sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom. Charakteryzuje nas daleko idące rozproszenie usług i brak koordynacji działań. Przykładowo, osoba niepełnosprawna może zabiegać o mniej więcej te same, choć inaczej nazywane usługi, oferowane w ramach funkcjonujących niezależnie od siebie systemów rehabilitacji, pomocy społecznej i zatrudnienia socjalnego. Stosunkowo najwięcej tego typu usług jest dostępnych w ośrodkach pomocy społecznej. Ale tutaj problemem okazuje się tendencja do udzielania wsparcia głównie osobom i rodzinom zaklasyfikowanym jako ubogie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane