statystyki

Rymsza: Potrzeba szerszego dostępu do usług społecznych

autor: Marek Rymsza29.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.11.2018, 08:58
Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych.

Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych.źródło: ShutterStock

Starzenie się społeczeństwa oraz słabnięcie solidarności międzypokoleniowej i więzi rodzinnych skutkują wzrostem zapotrzebowania na organizowane przez władze publiczne usługi opiekuńcze.

Stres i inne czynniki cywilizacyjne odbijają się na stanie zdrowia psychicznego populacji. Rośnie zapotrzebowanie na wsparcie. W pierwszej kolejności chodzi o dostępność na poziomie lokalnym poradnictwa, terapii i innych form usługowego wspomagania środowiskowego, a nie o działania naprawcze realizowane w warunkach hospitalizacji. Skutkiem urynkowienia i utowarowienia wielu aspektów życia społecznego jest z kolei wzrost zapotrzebowania na poradnictwo prawne i obywatelskie, organizowane w trybie niekomercyjnym dla osób mniej zaradnych.

Rośnie też oczekiwanie, aby służby publiczne zapewniły obywatelom dostęp na poziomie lokalnym do usług społecznych. Tym oczekiwaniom sprzyja członkostwo Polski w UE, gdzie definiuje się je jako rodzaj usług użyteczności publicznej organizowanych przez specjalistów z różnych zawodów pomocowych, dostępnych dla ogółu obywateli, a nie tylko osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej i dochodowej.

Obecna organizacja usług społecznych w Polsce nie pozwala sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom. Charakteryzuje nas daleko idące rozproszenie usług i brak koordynacji działań. Przykładowo, osoba niepełnosprawna może zabiegać o mniej więcej te same, choć inaczej nazywane usługi, oferowane w ramach funkcjonujących niezależnie od siebie systemów rehabilitacji, pomocy społecznej i zatrudnienia socjalnego. Stosunkowo najwięcej tego typu usług jest dostępnych w ośrodkach pomocy społecznej. Ale tutaj problemem okazuje się tendencja do udzielania wsparcia głównie osobom i rodzinom zaklasyfikowanym jako ubogie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane