statystyki

Przy wynagrodzeniu akonto diety nie pomniejszą składki

29.11.2018, 11:00; Aktualizacja: 29.11.2018, 11:29
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunkiźródło: ShutterStock

Tak wynika z interpretacji ZUS wydanej dla przedsiębiorcy, który miał problemy z rozliczeniem pracowników delegowanych za granicę.

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z prośbą o wydanie interpretacji w sprawie podstawy wymiaru składek dla swoich zleceniobiorców. Pracują oni częściowo w Polsce, częściowo w Niemczech, a wynagrodzenie jest im zazwyczaj wypłacane co dwa miesiące.

Przedsiębiorca miał wątpliwości, jak obliczyć podstawę składek w przypadku, gdy wynagrodzenie zostanie łącznie wypłacone za jeden przepracowany miesiąc pracy w Niemczech oraz zaliczkowo za konkretne dni w następnym miesiącu. Zdaniem przedsiębiorcy w takim przypadku podstawą wymiaru składek za ten miesiąc będzie wynagrodzenie pomniejszone o równowartość diet wypłacanych za każdy dzień pobytu za granicą (również w dniach „zaliczkowych”), ale nie niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Kwoty wypłacone jako zaliczki nie stanowiłyby podstawy wymiaru składek w następnym miesiącu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane