statystyki

Przy wynagrodzeniu akonto diety nie pomniejszą składki

29.11.2018, 11:00; Aktualizacja: 29.11.2018, 11:29
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunkiźródło: ShutterStock

Tak wynika z interpretacji ZUS wydanej dla przedsiębiorcy, który miał problemy z rozliczeniem pracowników delegowanych za granicę.

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z prośbą o wydanie interpretacji w sprawie podstawy wymiaru składek dla swoich zleceniobiorców. Pracują oni częściowo w Polsce, częściowo w Niemczech, a wynagrodzenie jest im zazwyczaj wypłacane co dwa miesiące.

Przedsiębiorca miał wątpliwości, jak obliczyć podstawę składek w przypadku, gdy wynagrodzenie zostanie łącznie wypłacone za jeden przepracowany miesiąc pracy w Niemczech oraz zaliczkowo za konkretne dni w następnym miesiącu. Zdaniem przedsiębiorcy w takim przypadku podstawą wymiaru składek za ten miesiąc będzie wynagrodzenie pomniejszone o równowartość diet wypłacanych za każdy dzień pobytu za granicą (również w dniach „zaliczkowych”), ale nie niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Kwoty wypłacone jako zaliczki nie stanowiłyby podstawy wymiaru składek w następnym miesiącu.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane