statystyki

Za zaległości podatkowe płaci główny księgowy

autor: Michał Culepa26.11.2018, 20:00
Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne.

Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne.źródło: ShutterStock

Główny księgowy odpowiada za systemowe nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Nie może żądać rozliczenia odszkodowania, które ma zapłacić pracodawcy, potencjalnymi zyskami, jakie firma mogła uzyskać, wykorzystując środki finansowe zaoszczędzone w sposób niezgodny z prawem na podatkach – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła powództwa o odszkodowanie, które skierowała przeciw byłemu pracownikowi spółka A. Henryk R. przez 10 lat pełnił funkcję głównego księgowego firmy. W wyniku kontroli skarbowej inspektorzy ujawnili w niej wiele nieprawidłowości dotyczących nieodpowiedniego księgowania kosztów uzyskania przychodu. Fiskus nakazał spółce uregulowanie zaległości podatkowych z odsetkami na kwotę 32 tys. zł.

Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne. Tu z kolei doszło do zawyżenia kwoty należności i nadpłaty 11 tys. zł podatku. Spółka wnosiła o zwrot nadpłaty lub zaliczenie jej na zaległości podatkowe, ale naczelnik urzędu skarbowego odmówił, wskazując, że wniosek został złożony po terminie. Spółka uregulowała zaległości, a następnie zażądała zapłaty ich równowartości jako odszkodowania od byłego już głównego księgowego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane