statystyki

Za zaległości podatkowe płaci główny księgowy

autor: Michał Culepa26.11.2018, 20:00
Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne.

Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne.źródło: ShutterStock

Główny księgowy odpowiada za systemowe nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Nie może żądać rozliczenia odszkodowania, które ma zapłacić pracodawcy, potencjalnymi zyskami, jakie firma mogła uzyskać, wykorzystując środki finansowe zaoszczędzone w sposób niezgodny z prawem na podatkach – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła powództwa o odszkodowanie, które skierowała przeciw byłemu pracownikowi spółka A. Henryk R. przez 10 lat pełnił funkcję głównego księgowego firmy. W wyniku kontroli skarbowej inspektorzy ujawnili w niej wiele nieprawidłowości dotyczących nieodpowiedniego księgowania kosztów uzyskania przychodu. Fiskus nakazał spółce uregulowanie zaległości podatkowych z odsetkami na kwotę 32 tys. zł.

Niezgodnie z przepisami rozliczane były również koszty własne. Tu z kolei doszło do zawyżenia kwoty należności i nadpłaty 11 tys. zł podatku. Spółka wnosiła o zwrot nadpłaty lub zaliczenie jej na zaległości podatkowe, ale naczelnik urzędu skarbowego odmówił, wskazując, że wniosek został złożony po terminie. Spółka uregulowała zaległości, a następnie zażądała zapłaty ich równowartości jako odszkodowania od byłego już głównego księgowego.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane