statystyki

Pracodawcy zapłacą składki za studentów?

autor: Bożena Wiktorowska19.11.2018, 07:23; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:43
student sesja

Związkowcy przygotowali propozycje, które mają uczynić rynek pracy bardziej przyjaznym młodym osobom. Zawarto je w „Pakiecie na rzecz młodych” NSZZ „Solidarność”. Dokument ten właśnie trafił do zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.źródło: ShutterStock

NSZZ „Solidarność” chce likwidacji przepisów wyłączających z ubezpieczeń społecznych studentów pracujących na umowach zlecenia i agencyjnych.

– W czasie prac w jednej z sejmowych komisji pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócił mi uwagę, że rocznie kilkudziesięciu studentów ulega wypadkom w czasie wykonywania różnego rodzaju pracy – wyjaśnia Mateusz Szymański z Zespołu Monitoringu i Dialogu Społecznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Okazuje się, że takie osoby do czasu ukończenia 26. roku życia nie mają prawa do żadnej pomocy, bo pracując na umowach cywilnoprawnych, są wyłączone z systemu ubezpieczeniowego. I co więcej, same nie mogą siebie zgłosić do ubezpieczenia. Nasz związek postanowił to zmienić – dodaje.

Związkowcy przygotowali propozycje, które mają uczynić rynek pracy bardziej przyjaznym młodym osobom. Zawarto je w „Pakiecie na rzecz młodych” NSZZ „Solidarność”. Dokument ten właśnie trafił do zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Zasady opłacania składek od umów-zleceń

Zasady opłacania składek od umów-zleceń

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Stary szef(2018-11-21 18:44) Zgłoś naruszenie 30

  Prawda jest taka, że młodego człowieka trzeba uczyć wszystkiego, a nauka kosztuje. Jeżeli będzie trzeba płacić za niego bandycki ZUS to lepiej zatrudnić doświadczonego pracownika. Dla mnie, jest to rzucanie kłód pod nogi studentom, którzy musza pracować, żeby się utrzymać. Robole ze związków zawodowych są zazdrośni o młodych i wykształconych

  Odpowiedz
 • Yakl(2018-11-19 13:35) Zgłoś naruszenie 18

  Dobrze, wreszcie przestaną być nieuczciwą konkurencja dla starych. W Polsce zwalnia się ludzi po 40-tce żeby zatrudnic studentów bo sa fansi z uwagi na nieplacenie od nich ZUS.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Taki(2018-11-20 15:05) Zgłoś naruszenie 03

  A myślisz, ze to się stanie? Starszych dorabiających na zleceniach dalej okradają chociaż maja nakazane ustawą płacić do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne. Obchodzą przepisy. podsuwają zleceniobiorcom przed podpisaniem umowy rożne papierki i pozamiatane. Winni są tu studenci czy inni dorabiający?Chyba nie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane