Poradnia ubezpieczeniowa z 15 listopada 2018 r.

autor: Anna Borysewicz, Marcin Nagórek15.11.2018, 10:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 11:50

 W jakich przypadkach ZUS może pozbawić prawa do zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia? Na jakiej podstawie ZUS może wystąpić ze skargą pauliańską? Czy praca na rzecz byłego zagranicznego pracodawcy uniemożliwi skorzystanie z ulgi na start? Dlaczego zaprzestanie prowadzenia działalności przez spółkę jawną zwolni wspólnika z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym? Co grozi dłużnikowi, jeśli nie wyjawi ZUS majątku?

Do końca sierpnia 2018 r. byłam zatrudniona w pewnej firmie. Od 1 sierpnia 2018 r. podjęłam dodatkową pracę na umowę zlecenie. 2 września wystawiono mi zwolnienie lekarskie do 1 marca 2019 r. Do 15 października kilka razy wykonywałam jeszcze jakieś czynności w ramach zlecenia. 16 października umowa zlecenie została rozwiązana. Zdaniem ZUS nie mam prawa do zasiłku chorobowego za cały okres, bo wykonywałam pracę zarobkową przez pierwsze dni niezdolności do pracy. Czy ZUS ma rację?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Tak stanowi art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa).

Zasiłek chorobowy nie może w konsekwencji przysługiwać tylko za ten okres, kiedy była świadczona praca zarobkowa. ZUS nie powinien więc pozbawiać ubezpieczonego prawa do zasiłku za pozostałą część orzeczonej niezdolności do pracy. W pozostałym bowiem okresie nie wykonywał już pracy zarobkowej. Tak należy interpretować powołany przepis ustawy zasiłkowej. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 października 2018 r., sygn. akt III UZP 5/18. Dlatego też w opisywanym przypadku zasiłek chorobowy będzie należny za okres od 16 października 2018 r. 


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane