statystyki

Osiecki: Pomysł niesprawiedliwy, antysystemowy i nieskuteczny

autor: Grzegorz Osiecki15.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:06
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Dzieje ustawy znoszącej limit 30-krotności składek na ubezpieczenia społeczne to kliniczny obraz tego, jak nie należy wprowadzać zmian systemowych. Projekt pojawił się jakby był efektem kaprysu. Dotyczył sprawy fundamentalnej: zmiany sytemu emerytalnego, a wniesiony został z dnia na dzień i uchwalony w ciągu miesiąca. Wszystko to działo się przy dobrej sytuacji w gospodarce, gdy w Sejmie procedowany był budżet na kolejny rok, nie istniały więc przesłanki do takich ekspresowych działań. W efekcie doszło do sytuacji, w której rząd błyskawicznie przeforsował pomysł, by potem cieszyć się, że prezydent wysłał go do TK i modlić, by ten ostatni go uchylił.

T rudno o jaskrawszy przykład reform na gwizdek. Jeśli chcemy zmieniać kawałek rzeczywistości i wiemy, że skutki naszych propozycji będą wybiegały kilkadziesiąt lat do przodu, to najpierw powinna być propozycja, potem dyskusja, a dopiero w następnej kolejności decyzja. W tym przypadku najwyraźniej najpierw była decyzja, potem na jej podstawie powstała propozycja, a do dyskusji doszło, gdy było już za późno.

O becny rząd krytykuje gabinet PO-PSL za przeprowadzenie zmian w OFE jako doraźnych i antysystemowych. Na pewno główną intencją tamtych inicjatyw była korekta sytemu pod kątem interesu finansów publicznych. Tyle że przy działaniach wokół zniesienia 30-krotności dyskusje wokół OFE sprzed kilku lat można uznać niemal za modelowe.

S ystem emerytalny jest zbyt poważną sprawą, by traktować go tak niepoważnie. Propozycja rządu od początku była niesprawiedliwa, antysystemowa i nieskuteczna.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • fisher(2018-11-21 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    calkiem wygorowane sa oczekiwania autora wobec pisbolszewii u koryta, Oni juz sie przyzwyczaili,, ze mozna cos przepchnac w nocy a ta miernota z palacu podpisze nad ranem. o tym ze trzeba bedzie to kilka razy nowelizowac w nastepnym kwartela nie warto nawet wspominac, gdy miernoty pokroju asta, pawlowicz biora sie za przygotowywanie aktow prawnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane