statystyki

Osiecki: Pomysł niesprawiedliwy, antysystemowy i nieskuteczny

autor: Grzegorz Osiecki15.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2018, 08:06
Grzegorz Osiecki

Grzegorz Osieckiźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Dzieje ustawy znoszącej limit 30-krotności składek na ubezpieczenia społeczne to kliniczny obraz tego, jak nie należy wprowadzać zmian systemowych. Projekt pojawił się jakby był efektem kaprysu. Dotyczył sprawy fundamentalnej: zmiany sytemu emerytalnego, a wniesiony został z dnia na dzień i uchwalony w ciągu miesiąca. Wszystko to działo się przy dobrej sytuacji w gospodarce, gdy w Sejmie procedowany był budżet na kolejny rok, nie istniały więc przesłanki do takich ekspresowych działań. W efekcie doszło do sytuacji, w której rząd błyskawicznie przeforsował pomysł, by potem cieszyć się, że prezydent wysłał go do TK i modlić, by ten ostatni go uchylił.

T rudno o jaskrawszy przykład reform na gwizdek. Jeśli chcemy zmieniać kawałek rzeczywistości i wiemy, że skutki naszych propozycji będą wybiegały kilkadziesiąt lat do przodu, to najpierw powinna być propozycja, potem dyskusja, a dopiero w następnej kolejności decyzja. W tym przypadku najwyraźniej najpierw była decyzja, potem na jej podstawie powstała propozycja, a do dyskusji doszło, gdy było już za późno.

O becny rząd krytykuje gabinet PO-PSL za przeprowadzenie zmian w OFE jako doraźnych i antysystemowych. Na pewno główną intencją tamtych inicjatyw była korekta sytemu pod kątem interesu finansów publicznych. Tyle że przy działaniach wokół zniesienia 30-krotności dyskusje wokół OFE sprzed kilku lat można uznać niemal za modelowe.

S ystem emerytalny jest zbyt poważną sprawą, by traktować go tak niepoważnie. Propozycja rządu od początku była niesprawiedliwa, antysystemowa i nieskuteczna.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • fisher(2018-11-21 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    calkiem wygorowane sa oczekiwania autora wobec pisbolszewii u koryta, Oni juz sie przyzwyczaili,, ze mozna cos przepchnac w nocy a ta miernota z palacu podpisze nad ranem. o tym ze trzeba bedzie to kilka razy nowelizowac w nastepnym kwartela nie warto nawet wspominac, gdy miernoty pokroju asta, pawlowicz biora sie za przygotowywanie aktow prawnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane