statystyki

Jak uzupełnić wynagrodzenie do celów zasiłkowych w razie przekroczenia limitu 30-krotności

autor: Izabela Nowacka15.11.2018, 11:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 11:42
freelancer praca pracownik

Pracownik zachorował w listopadzie 2018 r. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 12 tys. zł. Natomiast w listopadzie 2017 r. jego roczna podstawa wymiaru składki emerytalnej i rentowej przekroczyła ustawowy limit.źródło: ShutterStock

 Pracownik zachorował w listopadzie 2018 r. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 12 tys. zł. Natomiast w listopadzie 2017 r. jego roczna podstawa wymiaru składki emerytalnej i rentowej przekroczyła ustawowy limit.

Pracownik w tym miesiącu był niezdolny do pracy i pobrał zasiłek chorobowy za pięć dni. Ponadto otrzymał nagrodę uznaniową w wysokości 8 tys. zł. Jaką przyjąć kwotę wynagrodzenia za listopad 2017 r. przy obliczaniu zasiłku chorobowego?

odpowiedź

Wynagrodzenie w stałej miesięcznej stawce za listopad 2017 r. należy uzupełnić. Nagroda też wejdzie do podstawy wymiaru zasiłku, ale w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Przedtem jednak całość trzeba pomniejszyć o potrącone składki społeczne, ale obliczone z zastosowaniem specjalnego średniego wskaźnika.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, a także wynagrodzenia chorobowego, przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych ze środków pracownika (łącznie 13,71 proc.). Może się zdarzyć, że w okresie, z którego liczona jest podstawa wymiaru zasiłku, pracownik osiągnął tzw. limit 30-krotności. Wówczas ta część składkowa podlegająca odliczeniu nie będzie odpowiadała wartości 13,71 proc., dlatego nie można z automatu zastosować takiego odliczenia. Inaczej też będzie wyglądało ustalenie tej części składek w sytuacji, gdy do podstawy zasiłkowej będą przyjmowane wszystkie składniki wynagrodzenia, a inaczej gdy tylko niektóre z nich.

Dodatkowo kalkulacja się komplikuje, gdy trzeba uzupełnić wynagrodzenie – szczególnie zmienne – w przypadku gdy w danym miesiącu doszło do przekroczenia rocznej podstawy składek i miała miejsce nieobecność pracownika w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

Roczna podstawa wymiaru

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. u pracowników w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy określonego w ustawie budżetowej. Aby sprawdzić, czy i kiedy limit zostanie osiągnięty, należy zliczać comiesięczny przychód pracownika, podlegający oskładkowaniu, narastająco od początku roku. Do osiągnięcia kwoty tego limitu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oblicza się i przekazuje do ZUS od podstawy wymiaru ustalonej na zasadach ogólnych, tzn. od przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane