statystyki

Bieżąca opieka nad wnukami daje prawo do wsparcia

autor: Michalina Topolewska14.11.2018, 07:09; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:37
Ma ona bowiem obowiązek zapewniania dzieciom bezpieczeństwa, zdrowia, wyżywienia i utrzymania, a także dochodzenia należnych im świadczeń rodzinnych, czyli wszystkiego, co łączy się z faktycznym codziennym sprawowaniem nad nimi opieki.

Ma ona bowiem obowiązek zapewniania dzieciom bezpieczeństwa, zdrowia, wyżywienia i utrzymania, a także dochodzenia należnych im świadczeń rodzinnych, czyli wszystkiego, co łączy się z faktycznym codziennym sprawowaniem nad nimi opieki.źródło: ShutterStock

Wprawdzie przepisy ustawy nie przewidują możliwości uzyskania zasiłku na dziecko przez osobę, która sprawuje nad nim bieżącą pieczę, ale takie prawo można wywodzić wprost z konstytucji oraz Konwencji o Prawach Dziecka.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Łodzi, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczeń rodzinnych. Wniosek o ich przyznanie złożyła babcia, której sąd powierzył opiekę nad trójką dzieci jej córki, która w niewłaściwy sposób wywiązywała się z obowiązków rodzicielskich.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane