Powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) będą same weryfikować drogą elektroniczną informacje o tym, czy osoba korzystająca ze świadczeń pieczy zastępczej uczy się w szkole lub szkole wyższej.
Wprowadzenie takiego rozwiązania przewidziane jest w rządowym projekcie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.). Dodawany do jej przepisów art. 182a zakłada, że samodzielne uzyskiwanie informacji będzie dotyczyć postępowań służących przyznaniu wybranych form wsparcia. Wśród nich jest świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, które jest wypłacane rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, również wtedy gdy podopieczny kończy 18 lat. Warunkiem jest kontynuacja nauki m.in. w szkole, szkole wyższej lub przygotowanie zawodowe u pracodawcy. Kolejnym świadczeniem jest pomoc na kontynuowanie nauki, przysługująca osobom, które po osiągnięciu pełnoletniości zdecydowały się na samodzielne życie i dalej się uczą.
Zgodnie z projektem kontynuowanie edukacji będzie przez PCPR ustalane drogą elektroniczną. Urzędnicy będą mieli dostęp do danych zawartych w systemie informacji oświatowej oraz wykazu studentów, który jest częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on. Dowiedzą się z niego, np. do jakiej szkoły lub placówki oświatowej uczęszcza podopieczny lub na jakiej uczelni i kiedy zaczął naukę.
– To duże ułatwienie dla osób wnioskujących o świadczenia, bo nie będą już musiały przedstawiać zaświadczeń potwierdzających, że się uczą i gdzie to robią – mówi Arkadiusz Paturej, dyrektor PCPR w Olsztynie.
W projekcie znalazło się też zastrzeżenie, że gdyby doszło do awarii systemu informatycznego służącego do wymiany informacji, to pracownicy powiatowego centrum będą zwracać się na piśmie do urzędów prowadzących wspomniane rejestry o wskazanie, czy wnioskująca o wsparcie osoba jest uczniem lub studentem (odpowiedź będą otrzymywać w ciągu 14 dni).
W przypadku pomocy na kontynuowanie nauki, w projekcie znalazły się też dodatkowe zmiany w art. 147 ustawy, związane z warunkami, od których uzależnione jest jej otrzymywanie. Obecnie świadczenie to nie może być przyznane m.in. w sytuacji, gdy osoba usamodzielniana bez uzasadnionych powodów trzykrotnie zmieniła – na tym samym poziomie kształcenia – szkołę, uczelnię, kurs lub przygotowanie do wykonywania zawodu. Po wejściu nowelizacji w życie przesłanką do odmówienia tego świadczenia będzie również powtarzanie trzykrotnie na tym samym poziomie kształcenia semestru lub roku szkolnego.
– Niektóre osoby w ten sposób przeciągają czas nauki po to, aby zachować prawo do świadczeń, dlatego zmiana przepisów pozwoli zapobiegać takim praktykom – wskazuje Anna Gołębska, dyrektor PCPR w Zielonej Górze.
Doprecyzowany zostanie też art. 148 dotyczący zawieszania pomocy na kontynuowanie nauki, co następuje np. wtedy, gdy w trakcie studiów korzysta się z urlopu od zajęć. Decyzja o zawieszeniu wypłaty pieniędzy będzie mogła być wydana na okres nie dłuższy niż rok, a jej przyczyny będą musiały być odnotowane w indywidualnym planie usamodzielniania.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przed I czytaniem w Sejmie