statystyki

Student podopieczny znajdzie się w rejestrze

autor: Michalina Topolewska14.11.2018, 16:00; Aktualizacja: 14.11.2018, 16:47
Student

Doprecyzowany zostanie też art. 148 dotyczący zawieszania pomocy na kontynuowanie nauki, co następuje np. wtedy, gdy w trakcie studiów korzysta się z urlopu od zajęć. Decyzja o zawieszeniu wypłaty pieniędzy będzie mogła być wydana na okres nie dłuższy niż rok, a jej przyczyny będą musiały być odnotowane w indywidualnym planie usamodzielniania.źródło: ShutterStock

Powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) będą same weryfikować drogą elektroniczną informacje o tym, czy osoba korzystająca ze świadczeń pieczy zastępczej uczy się w szkole lub szkole wyższej.

Wprowadzenie takiego rozwiązania przewidziane jest w rządowym projekcie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.). Dodawany do jej przepisów art. 182a zakłada, że samodzielne uzyskiwanie informacji będzie dotyczyć postępowań służących przyznaniu wybranych form wsparcia. Wśród nich jest świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, które jest wypłacane rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, również wtedy gdy podopieczny kończy 18 lat. Warunkiem jest kontynuacja nauki m.in. w szkole, szkole wyższej lub przygotowanie zawodowe u pracodawcy. Kolejnym świadczeniem jest pomoc na kontynuowanie nauki, przysługująca osobom, które po osiągnięciu pełnoletniości zdecydowały się na samodzielne życie i dalej się uczą.

Zgodnie z projektem kontynuowanie edukacji będzie przez PCPR ustalane drogą elektroniczną. Urzędnicy będą mieli dostęp do danych zawartych w systemie informacji oświatowej oraz wykazu studentów, który jest częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on. Dowiedzą się z niego, np. do jakiej szkoły lub placówki oświatowej uczęszcza podopieczny lub na jakiej uczelni i kiedy zaczął naukę.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane