statystyki

Umowa o opiece naprzemiennej nie wystarczy do 500 zł na dziecko

autor: Michalina Topolewska08.11.2018, 17:00
Gmina odmówiła wnioskującemu przyznania 500 zł na syna, wskazując, że w rozumieniu wspomnianych przepisów nie podlega on opiece naprzemiennej obydwojga rodziców.

Gmina odmówiła wnioskującemu przyznania 500 zł na syna, wskazując, że w rozumieniu wspomnianych przepisów nie podlega on opiece naprzemiennej obydwojga rodziców.źródło: ShutterStock

Przepisy nie przewidują możliwości domniemania czy ustalenia na podstawie stanu faktycznego tego, czy nad dzieckiem jest sprawowana opieka naprzemienna, bo musi być ona przewidziana w wyroku sądu. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozpatrywał skargę w sprawie świadczenia wychowawczego.

O jego przyznanie wnioskował ojciec dwójki dzieci: syna pochodzącego z pierwszego małżeństwa i córki, którą urodziła jego druga żona. Co do zasady jest tak, że w przypadku rodziców, którzy razem nie wychowują potomka, prawo do świadczenia ma ten, przy którym sąd ustalił miejsce zamieszkania. Artykuł 2 pkt 16 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) przewiduje jednak, że dziecko może być zaliczone do rodzin jego rozwiedzionych lub żyjących w rozłączeniu opiekunów, jeśli zgodnie z orzeczeniem sądu znajduje się pod ich opieką naprzemienną, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach. Wtedy też kwota świadczenia jest między nich dzielona na pół, o czym stanowi art. 5 ust. 2a ustawy.

Gmina odmówiła wnioskującemu przyznania 500 zł na syna, wskazując, że w rozumieniu wspomnianych przepisów nie podlega on opiece naprzemiennej obydwojga rodziców. Mężczyzna przedstawił wprawdzie dokument określony jako „Rodzicielski plan wychowawczy”, z którego wynikało, że syn spędza dwa tygodnie z matką, a następne dwa z nim, ale miał on formę umowy zawartej w styczniu 2016 r. przez rodziców w obecności radcy prawnego, a nie został ustanowiony wyrokiem sądowym.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane