statystyki

Ekwiwalent za urlop mimo braku wniosku

autor: Łukasz Guza07.11.2018, 07:09; Aktualizacja: 07.11.2018, 09:06
camper, kamping, wakacje

Mają one jednak istotne znaczenie, dla osób wyjeżdżających do pracy w Niemczech a pośrednio także dla polskiego ustawodawcy (jako wskazówka w razie zmiany przepisów krajowych dotyczących wypoczynku).źródło: ShutterStock

Pracownik nie może automatycznie utracić prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ze względu na to, że nie wnioskował o udzielenie wypoczynku. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w dwóch wyrokach z 6 listopada 2018 r.

Pracownik nie może automatycznie utracić prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ze względu na to, że nie wnioskował o udzielenie wypoczynku. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w dwóch wyrokach z 6 listopada 2018 r.

Sprawy, które rozpatrywał TSUE, dotyczyły dwóch pracowników z Niemiec. Pierwszy z nich odbywał płatną aplikację przygotowującą do wykonywania zawodów prawniczych i – w ostatnich jej miesiącach – nie wykorzystał należnego mu urlopu. Po zakończeniu okresu przygotowawczego wystąpił o wypłatę ekwiwalentu za pozostałe mu dni płatnego wypoczynku. Odmówiono mu ich udzielenia, więc zaskarżył decyzję w tej sprawie do sądu administracyjnego. Drugi z pracowników był zatrudniony w instytucji naukowej. Ta – na dwa miesiące przed zakończeniem stosunku pracy – zwróciła się do podwładnego o wykorzystanie należnego mu urlopu (nie zmuszając go jednak do wybrania dni wolnych w terminach przez siebie wyznaczonych). Zatrudniony wykorzystał tylko dwa dni wypoczynku i zażądał zapłaty ekwiwalentu za pozostały przysługujący mu wymiar urlopu. Pracodawca odmówił takiej wypłaty, więc były podwładny skierował sprawę do sądu pracy. W związku z toczącymi się postępowaniami niemiecki wyższy sąd administracyjny oraz federalny sąd pracy nabrały wątpliwości co do zgodności tamtejszych przepisów dotyczących wypoczynku z prawem unijnym. Chodzi o regulację przewidującą utratę niewykorzystanego urlopu i ekwiwalentu pieniężnego za te dni wolne, jeżeli pracownik nie złoży wniosku o udzielenie wypoczynku przed zakończeniem zatrudnienia. Dlatego oba sądy skierowały pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane