statystyki

Zielone światło dla reformy. Powstanie rejestr pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska07.11.2018, 07:02; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:27
Również gdy samorząd będzie chciał to zrobić, będzie potrzebował zgody ministerstwa. Ponadto ośrodki adopcyjne będą miały elastyczniejszy czas pracy, m.in. będą otwarte przez jedną sobotę w miesiącu.

Również gdy samorząd będzie chciał to zrobić, będzie potrzebował zgody ministerstwa. Ponadto ośrodki adopcyjne będą miały elastyczniejszy czas pracy, m.in. będą otwarte przez jedną sobotę w miesiącu.źródło: ShutterStock

Powstanie rejestr pieczy zastępczej, który ma ułatwiać i przyspieszać poszukiwanie wolnych miejsc w rodzinach zastępczych dla dzieci pozbawionych właściwej opieki.

Jego uruchomienie to jedna z wielu zmian przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.), który został wczoraj przyjęty przez rząd. Głównym celem przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reformy jest rozwijanie rodzinnych form opieki nad dziećmi, tak aby jak najwięcej z nich mogło spędzać dzieciństwo w środowisku domowym, a nie placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ma w tym pomóc m.in. wspomniany rejestr oraz zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu umieszczania małoletnich poniżej 10. roku życia w placówkach. 

Sąd będzie mógł skierować małe dziecko do placówki, jedynie gdy jest w niej jego matka lub ojciec. Z kolei do tworzenia nowych rodzin zastępczych mają zachęcać regulacje umożliwiające uzyskanie kwalifikacji i odbycie szkolenia przez kandydatów na opiekunów na terenie dowolnego powiatu, a nie tylko tego, w którym mieszkają, wprowadzenie reguły, że ich wynagrodzenie nie może być niższe od kwoty minimalnej pensji oraz zawieranie z nimi umów na czas nieokreślony (obecnie są terminowe).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane