statystyki

Zielone światło dla reformy. Powstanie rejestr pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska07.11.2018, 07:02; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:27
Również gdy samorząd będzie chciał to zrobić, będzie potrzebował zgody ministerstwa. Ponadto ośrodki adopcyjne będą miały elastyczniejszy czas pracy, m.in. będą otwarte przez jedną sobotę w miesiącu.

Również gdy samorząd będzie chciał to zrobić, będzie potrzebował zgody ministerstwa. Ponadto ośrodki adopcyjne będą miały elastyczniejszy czas pracy, m.in. będą otwarte przez jedną sobotę w miesiącu.źródło: ShutterStock

Powstanie rejestr pieczy zastępczej, który ma ułatwiać i przyspieszać poszukiwanie wolnych miejsc w rodzinach zastępczych dla dzieci pozbawionych właściwej opieki.

Jego uruchomienie to jedna z wielu zmian przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 998 ze zm.), który został wczoraj przyjęty przez rząd. Głównym celem przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej reformy jest rozwijanie rodzinnych form opieki nad dziećmi, tak aby jak najwięcej z nich mogło spędzać dzieciństwo w środowisku domowym, a nie placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ma w tym pomóc m.in. wspomniany rejestr oraz zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu umieszczania małoletnich poniżej 10. roku życia w placówkach. 

Sąd będzie mógł skierować małe dziecko do placówki, jedynie gdy jest w niej jego matka lub ojciec. Z kolei do tworzenia nowych rodzin zastępczych mają zachęcać regulacje umożliwiające uzyskanie kwalifikacji i odbycie szkolenia przez kandydatów na opiekunów na terenie dowolnego powiatu, a nie tylko tego, w którym mieszkają, wprowadzenie reguły, że ich wynagrodzenie nie może być niższe od kwoty minimalnej pensji oraz zawieranie z nimi umów na czas nieokreślony (obecnie są terminowe).


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane