statystyki

Koordynacja świadczeń rodzinnych i wychowawczych ma być szybsza

autor: Michalina Topolewska06.11.2018, 08:35; Aktualizacja: 06.11.2018, 08:40
dokument, podpis, biuro, praca

Resort zapowiada, że trwają właśnie prace nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności do systemu dziedzinowego (SD), służącego do obsługi świadczeń.źródło: ShutterStock

Drogą elektroniczną gminy będą przekazywać wojewodom wnioski o świadczenia rodzinne i wychowawcze, w których mają zastosowanie unijne przepisy. Ma to usprawnić proces ich rozpatrywania.

Taka informacja znalazła się w piśmie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wysłanym do samorządów. Dotyczy ono spraw o świadczenia objętych unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli takich, gdzie jeden z członków rodziny pracuje poza Polską. Wtedy konieczne jest ustalenie, który kraj jest właściwy do wypłaty pieniędzy na dzieci. W związku z tym takie wnioski są przez gminę wysyłane do urzędu wojewódzkiego, który od początku tego roku jest odpowiedzialny za prowadzenie postępowań w zakresie koordynacji (wcześniej zajmowali się tym marszałkowie). Dokumenty są przekazywane w formie papierowej, najczęściej wysyłane pocztą.

– Drukujemy i dostarczamy w taki sposób do wojewody również te wnioski, które wpłynęły do nas przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane