statystyki

Długi weekend z 12 listopada wolny także dla pracowników marketów

autor: Patrycja Otto05.11.2018, 07:51; Aktualizacja: 06.11.2018, 13:53
Największe sieci handlowe 12 listopada nie otworzą sklepów.

Największe sieci handlowe 12 listopada nie otworzą sklepów.źródło: ShutterStock

12 listopada będzie wolny od pracy w handlu, ale na zasadach wynikających z przepisów o ograniczeniu sprzedaży w niedzielę.

Sejm przegłosował ustawę o obowiązkowym dniu wolnym 12 listopada w zamian za przypadające w niedzielę Narodowe Święto Niepodległości. Pojawiły się jednak opinie, że sklepy, tak jak strażacy czy lekarze, są wyłączone spod działania nowej regulacji. Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność” przyznaje, że tak było w myśl pierwotnej wersji projektu. Jeden z jej artykułów wprost zakładał, że 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu.

– Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której parlament ustanawia dzień wolny po to, aby Polki i Polacy mogli świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie wyklucza z tego wspólnego świętowania ponad milion pracowników handlu. Dlatego Solidarność zainterweniowała w tej sprawie. Efektem jest przyjęcie przez Senat poprawki, zgodnie z którą handel też będzie mógł cieszyć się dniem wolnym od pracy – tłumaczy Alfred Bujara.

Nie oznacza to jednak długiego weekendu dla pracowników wszystkich sklepów. Poprawka Senatu zakłada, że 12 listopada sprzedaż będzie odbywała się na zasadach przewidzianych w ustawie o ograniczeniu handlu w ostatni dzień tygodnia. Zatem drzwi placówek największych sieci handlowych będą musiały pozostać zamknięte, ale te, gdzie za ladą staną właściciele, już nie. Ci sami zdecydują, czy chcą przyjść w tym dniu do pracy. W osiedlowych żabkach, carrefourach i innych sieciach franczyzowych oraz niezależnych sklepach spożywczych będzie można więc zrobić zakupy w poniedziałek, 12 listopada. Otwarte będą też mogły być punkty na dworcach, lotniskach, strefach wolnocłowych czy na stacjach paliw.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (57)

  • przerwa śniadaniowa(2018-11-05 11:30) Zgłoś naruszenie 5116

    Ustawodawca śmieje się ludziom w twarz. Takiego bałaganu nigdy wcześniej nie było. Na tydzień przed "świętem" dalej nie wiem czy idę 12 do pracy, wiem jednak, że szkoły będą zamknięte i muszę zaopiekować się dzieckiem. Gdzie się podziało zaufanie obywateli do Państwa i transparencja życia publicznego? Prezydencie jeśli jeszcze jest w Tobie krztyna zdrowego rozsądku - WETUJ!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mieszkaniec(2018-11-05 14:35) Zgłoś naruszenie 4615

    WLASNIE DLATEGO PIS PRZEGRAL WYBORY W MIASTACH I NIGDY W DUZYCH MIASTACH ZADNYCH WYBOROW NIE WYGRA.TO ZWYKLE OSZOLOMY.I TYLE.

    Odpowiedz
  • dzień wolny(2018-11-05 16:10) Zgłoś naruszenie 4316

    Dać dzień wolny źle, nie dać też źle, ogarnijcie się ludziska. Jak będzie wolne to spędzicie sobie na swój sposób, jak ktoś będzie miał ochotę spędzić z rodziną to go spędzi, a jak ktoś będzie chciał iść do burdelu niech idzie. Cieszcie się z tego co macie i nie róbcie z igły widły. Na marginesie gospodarka się nie zawali, nie martwcie się, a jak nasi pracodawcy marudzą to niech wstaną 12 listopada i niech idą sami pracować. Oni zawsze marudzili i będa marudzić. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kuba(2018-11-05 12:21) Zgłoś naruszenie 409

    Posiedzimy w domu przed telewizorem, pooglądamy msze święte.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inga (2018-11-06 00:53) Zgłoś naruszenie 342

    Wolne dla wszystkich, albo dla nikogo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Iga (2018-11-05 14:49) Zgłoś naruszenie 2915

    Czy w tych czasach wolny dzień, znaczy biegniemy wszyscy do galerii? Tak wygląda teraz czas z rodzina przecież to śmieszne jest! Zamiast zabrać dziecko w inne miejsce na spacer do zoo to po raz kolejny galeria wspolczuje tym biednym dzieciom, które żyją tylko galeria i niczego innego nie znają. Niech będą zamknięte wszystkie sklepy w tym dniu może wreszcie taki Jasiu lub Stasiu czegoś się naucza a nie tylko marudza ze ciuchy na zimę trzeba kupić, bo w inny dzień nie ma na to czasu, przecież to paranoja jakaś...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • rzeczywistość(2018-11-05 12:00) Zgłoś naruszenie 2657

    Powiem wprost: TO ŹLE! Markety powinny być 12 listopada otwarte w pełnym zakresie. Bo tak przynajmniej byłby z tego 12 listopada jakikolwiek pożytek. Z dziećmi byłoby gdzie pójść, ubrania na zimę kupić. Zwłaszcza, że na 12 listopada rząd nie przewidział ŻADNYCH państwowych rozrywek - ani parady wojskowej, ani totalnie nic. Więc bez marketów będziemy ten dzień gnić przed kompem i patrzeć przez mokrą szybę, jak wiatr z ulewą strącają liście z drzew.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Mmmm(2018-11-05 21:31) Zgłoś naruszenie 243

    A dlaczego nikt nie pomyśli o gastronomii??? Też byśmy chcieli mieć wolne w tym dniu, o handlu głośno a nasza branża?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mk(2018-11-05 15:23) Zgłoś naruszenie 2214

    Ja nie rozumiem tego że zamiast cieszyć się że o jeden dzień więcej odpoczniecie i nie musicie iść do tej roboty to jeszcze narzekacie..... Chyba że nie macie co robić w życiu skoro dzień wolny to dla Was gnicie przed TV.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bunga(2018-11-05 14:44) Zgłoś naruszenie 115

    12 bm. bedziemy rozprawiczac 100 dziewic w agencjach towarzyskich upusty ,rabaty i nowe atrakcje.

    Odpowiedz
  • wojtek(2018-11-05 18:22) Zgłoś naruszenie 914

    to glupota ze 12 wolne dlaczego. rzad nie spytal pracownikow czy chca miec wolny dzien. rzad bedzie mial zaplacony ten dzien a pracownik nie, tylko straci dzien i nikt mu nie zaplaci za wolny dzien

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hanys(2018-11-05 18:25) Zgłoś naruszenie 72

    12 dzień wolny??śmiech na sali... firma odrobi plan w 3 niedzielę. Budżet musi się spinac, ilość wyprodukowanego towaru musi się zgadzać. Tak więc pracowni y będą szczęśliwi...

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-11-05 16:52) Zgłoś naruszenie 715

    Mam prośbę do wszystkich, którzy mają genialny pomysł na spędzanie listopada na spacerze. Wsadźcie sobie ten pomysł baaardzo głęboko. Byłem głupi, na taki pomysł wpadłem i teraz leczę zatoki dzieciaka. Nie wkurzajcie mnie dziś radami, by 12 listopada spędzić z rodziną na spacerku!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kucharz (2018-11-06 13:33) Zgłoś naruszenie 52

    A co z gastronomią? My jak zwykle do pracy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BB(2018-11-06 15:29) Zgłoś naruszenie 51

    Ludzie, co się z wami dzieję. 100 lecie odzyskania niepodległosci a nie umiemy tego uszanować i wspólnie świętować. Kochajmy naszą Ojczyznę!? To nasza Matka- za Nią przelały krew pokolenia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sroka(2018-11-06 19:58) Zgłoś naruszenie 41

    Zaś oświata nie miała z tym problemu 26 października ogłoszono 12 listopada wolne :posłowie jeszcze nie zdążyli przedstawić ustawy do przeglosowania ale dyrektorzy szkół 29 października ogłosili dzieci ze 12 listopada jest wolny. Oświata jest lepsza szybsza od posłów a pod. Prezydenta po co? W tym są dobrzy.....

    Odpowiedz
  • Klis(2018-11-07 08:55) Zgłoś naruszenie 31

    Handel powinien pracować a odebrać wolne w inny dzień... Ludzie muszą kupować.. Czy wy już wszyscy zglupieli chcąc zamknąć cały krsj

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Tosiek(2018-11-07 19:48) Zgłoś naruszenie 12

    Nie zgadzam się, by mi karzeł życie układał! By i narzucał co mam robić w niedzielę i jak spędzać swój wolny czas! Ja pracuje w handlu od pon - sob i tylko niedziele nam wolna, by móc odwiedzić właśnie te słynne Galerie. Niedługo wymyślą może i soboty wolne? Paranoja!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • amazon(2018-11-08 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    amazon też pracuje dla kogo ta ustawa ?

    Odpowiedz
  • Tom(2018-11-06 06:37) Zgłoś naruszenie 01

    Socjalizm Tak, wypaczenia Nie !

    Odpowiedz