Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji kodeksu pracy, która wprowadza absolutny zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w ciągu roku. Sklepy nadal będą otwarte w niedziele, chyba że święto wypadnie właśnie w taki dzień.

Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że pierwszym wolnym dniem świątecznym dla pracowników handlu będzie 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych.

- Zamknięte będą tylko te sklepy, które zatrudniają pracowników. Małe placówki, prowadzone przez jedną osobę, będą otwarte - tłumaczy Stanisław Szwed, poseł sprawozdawca projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Sejm nie uchwalił bowiem zakazu handlu w święta, lecz jedynie zakazał pracy w placówkach handlowych w takie dni.

Z ekspertyz przygotowanych na potrzeby projektu nowelizacji wynika, że ograniczenie czasu pracy w handlu może spowodować zwolnienia pracowników. Pracę w handlu może stracić od 18 tys. do 27 tys. osób.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan konsekwencje wprowadzenia zmian w czasie pracy w święta mogą mieć wpływ także na zasady zatrudniania pracowników handlowych.

- Pracodawcy z branży handlowej mogą więc coraz częściej zatrudniać pracowników na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie umowy o pracę. Wtedy nie będzie ich łączył stosunek pracy, więc nie będzie też obowiązywał zakaz pracy w święta - mówi Krzysztof Kajda, ekspert PKPP Lewiatan.

Prawnicy z kolei mają wątpliwości, czy jeśli projekt nowelizacji wejdzie w życie, pracodawcy będą nadal mogli otwierać sklepy w święta, jeśli stosują zmianowy system pracy. Dotychczas umożliwiał im to art. 15110 kodeksu pracy.

- Zakaz wprowadzony przez Sejm będzie miał charakter przepisu szczególnego wobec innych dotyczących handlu w niedziele i święta. Sądzę więc, że nawet jeśli pracodawcy stosują zmianowy system pracy w swoim sklepie, to i tak nie będą mogli go otworzyć w święta - uważa Maciej Chakowski z firmy doradczej C&C Chakowski i Ciszek.

Jeśli nowela wejdzie w życie, pracownicy handlowi będą mieli wolne m.in. w Nowy Rok, Święta Wielkanocne, 1 i 3 maja, 15 sierpnia, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległośći oraz Boże Narodzenie.

OPINIA

BARTŁOMIEJ RACZKOWSKI, adwokat i partner w Kancelarii Prawa Pracy Bartłomiej Raczkowski

Jeśli przyjmiemy, że zakaz pracy w handlu w święta ma charakter przepisu szczególnego wobec art. 15110 kodeksu pracy, to oznacza to tylko, że praca w handlu będzie zakazana w sytuacjach w nim określonych, czyli np. przy pracy zmianowej. Powstaje jednak pytanie, dlaczego praca zmianowa lub w ruchu ciągłym ogólnie jest usprawiedliwieniem pracy w święta, a w handlu już nie. Przyjęcie senackiej poprawki łagodzi więc błędy legislacyjne posłów, ale nie daje jednoznacznej wykładni nowych przepisów. Będą musiały ją wypracować doktryna i orzecznictwo.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl