statystyki

Mało zażaleń rodziców na decyzje o zabraniu dziecka

autor: Michalina Topolewska31.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 31.10.2018, 07:22
Co ważne, pracownik socjalny lub policjant mają obowiązek poinformować opiekunów o tym uprawnieniu, a ci mogą za ich pośrednictwem złożyć zażalenie. Jest ono rozpatrywane nie później niż w ciągu doby od jego wniesienia.

Co ważne, pracownik socjalny lub policjant mają obowiązek poinformować opiekunów o tym uprawnieniu, a ci mogą za ich pośrednictwem złożyć zażalenie. Jest ono rozpatrywane nie później niż w ciągu doby od jego wniesienia.źródło: ShutterStock

W 2017 r. 1123 krzywdzonych dzieci zostało zabranych z rodzinnego domu przez pracowników socjalnych w trybie ustawy antyprzemocowej. Rodzice tylko 47 razy sprzeciwiali się tej sytuacji.

Ta specjalna procedura, której celem jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pobytu dziecku, jest określona w art. 12a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390). Zgodnie z nią w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku ze stosowaniem wobec niego agresji pracownik socjalny ma prawo odebrać małoletniego z rodziny i umieścić go u najbliższych krewnych, w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. 


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane