statystyki

Mało zażaleń rodziców na decyzje o zabraniu dziecka

autor: Michalina Topolewska31.10.2018, 07:00; Aktualizacja: 31.10.2018, 07:22
Co ważne, pracownik socjalny lub policjant mają obowiązek poinformować opiekunów o tym uprawnieniu, a ci mogą za ich pośrednictwem złożyć zażalenie. Jest ono rozpatrywane nie później niż w ciągu doby od jego wniesienia.

Co ważne, pracownik socjalny lub policjant mają obowiązek poinformować opiekunów o tym uprawnieniu, a ci mogą za ich pośrednictwem złożyć zażalenie. Jest ono rozpatrywane nie później niż w ciągu doby od jego wniesienia.źródło: ShutterStock

W 2017 r. 1123 krzywdzonych dzieci zostało zabranych z rodzinnego domu przez pracowników socjalnych w trybie ustawy antyprzemocowej. Rodzice tylko 47 razy sprzeciwiali się tej sytuacji.

Ta specjalna procedura, której celem jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pobytu dziecku, jest określona w art. 12a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390). Zgodnie z nią w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku ze stosowaniem wobec niego agresji pracownik socjalny ma prawo odebrać małoletniego z rodziny i umieścić go u najbliższych krewnych, w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. 


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane